Hugo-Bader Jacek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 16: Linia 16:
 
Dziennikarz, reportażysta, od 1990 związany z [[Gazeta Wyborcza (dziennik)|"Gazetą Wyborczą"]] - specjalizuje się w reportażach z Rosji. Z wykształcenia pedagog. Wcześniej pracował jako socjoterapeuta w poradni małżeńskiej, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, ładowacz na kolei, szef kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej, podziemnej struktury "Solidarności", wydającej tygodnik "Wola" i drukującej "Tygodnik Mazowsze".
 
Dziennikarz, reportażysta, od 1990 związany z [[Gazeta Wyborcza (dziennik)|"Gazetą Wyborczą"]] - specjalizuje się w reportażach z Rosji. Z wykształcenia pedagog. Wcześniej pracował jako socjoterapeuta w poradni małżeńskiej, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, ładowacz na kolei, szef kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej, podziemnej struktury "Solidarności", wydającej tygodnik "Wola" i drukującej "Tygodnik Mazowsze".
  
W 2003 roku nominowany do Nagrody Nike za tom ''W rajskiej dolinie wśród zielska''. W publikacji ukazał się między innymi reportaż o Michaile Kałasznikowie, konstruktorze broni strzeleckiej. W celu dokładniejszego zbadania tematu reporter udał się pod Ural, do mieszkającego w Iżewsku wojskowego. W 2011 roku udał się w podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Zapis podróży w postaci tekstów i nagrań ukazywał się na bieżąco w "''Gazecie Wyborczej''", po czym wraz z nowymi reportażami trafił do wydanej w grudniu tego roku książki ''Dzienniki kołymskie''.
+
W 2003 roku nominowany do Nagrody Nike za tom ''W rajskiej dolinie wśród zielska''. W publikacji ukazał się między innymi reportaż o Michaile Kałasznikowie, konstruktorze broni strzeleckiej. W celu dokładniejszego zbadania tematu reporter udał się pod Ural, do mieszkającego w Iżewsku wojskowego. W 2011 roku udał się w podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Zapis podróży w postaci tekstów i nagrań ukazywał się na bieżąco w [[Gazeta Wyborcza (dziennik)|"Gazecie Wyborczej"]], po czym wraz z nowymi reportażami trafił do wydanej w grudniu tego roku książki ''Dzienniki kołymskie''.
  
  
Linia 23: Linia 23:
 
== Kluczowe wydarzenia ==
 
== Kluczowe wydarzenia ==
 
* kwiecień 2010 - otrzymał nagrodę Bursztynowego Motyla za książkę ''Biała Gorączka''. [http://wiadomosci.wp.pl/kat,8311,title,Bursztynowy-Motyl-dla-Jacka-Hugo-Badera,wid,12194433,wiadomosc.html]
 
* kwiecień 2010 - otrzymał nagrodę Bursztynowego Motyla za książkę ''Biała Gorączka''. [http://wiadomosci.wp.pl/kat,8311,title,Bursztynowy-Motyl-dla-Jacka-Hugo-Badera,wid,12194433,wiadomosc.html]
* 2011 - podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Zapis podróży w postaci tekstów i nagrań ukazywał się na bieżąco w [[Gazeta Wyborcza (dziennik)|"Gazecie Wyborczej"]], po czym wraz z nowymi reportażami trafił do wydanej w grudniu tego roku książki ''Dzienniki kołymskie''.
+
* 2011 - wyprawa z Magadanu do Jakucka.
  
 
== Ciekawostki ==  
 
== Ciekawostki ==  
[[Szczygieł Mariusz|Mariusz Szczygieł]] twierdzi, że Ryszard Kapuściński pokazał imperium widziane z lotu ptaka, a Jacek Hugo-Bader - z perspektywy wałęsającego się psa [http://culture.pl/pl/tworca/jacek-hugo-bader].
+
[[Szczygieł Mariusz|Mariusz Szczygieł]] twierdzi, że Ryszard Kapuściński pokazał imperium widziane z lotu ptaka, a Jacek Hugo-Bader - z perspektywy wałęsającego się psa [http://culture.pl/pl/tworca/jacek-hugo-bader]. Sam Hugo-Bader w wywiadzie też tak swój rodzaj uprawy reportażu określa: ''Jestem takim psem, który zagląda w różne dziurki, bo może znajdę jakiś ochłap, to go połknę, no i cześć. Bardziej mnie interesują te ludzkie odpady niż ludzie, którym się powiodło w życiu. Jak się wałęsam, to łatwiej mi znaleźć tych odszczepieńców, odmieńców, dziwolągów. To jest dobra metoda odszukiwania moich ulubionych, ukochanych bohaterów'' [http://kulturaliberalna.pl/2012/07/03/witajcie-na-kolymie-w-zlotym-sercu-rosji/].
 +
 
 +
Hugo-Bader o wyprawie kołymskiej: ''Wiedziałem, że Kołyma to najstraszniejsze miejsce na świecie. Taką miało historię. Mówi się, że to najstraszniejsza wyspa Archipelagu Gułag – „Planeta Kołyma”. Do tej pory określa się Kołymę „Biegunem Okrucieństwa” – z początku tak nawet chciałem nazwać tę książkę.'' (...) ''Rosjanie w całej Rosji nie są dla siebie dobrzy, ale na Kołymie muszą być, bo może tobie ktoś kiedyś nie pomoże i nie przeżyjesz. Tam nawet wroga nie zostawia się w tajdze samego na noc. Ludzie mają potrzebę wspólnoty i pomagania sobie.'' [http://kulturaliberalna.pl/2012/07/03/witajcie-na-kolymie-w-zlotym-sercu-rosji/].
  
 
== Źródło horoskopu ==
 
== Źródło horoskopu ==

Wersja z 14:20, 29 kwi 2014

Dane Jacek Hugo-Bader
Data urodzenia 9.03.1957, godz. 13:00
Miejscowość Sochaczew (52°14′N 20°14′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 19° Ryb
Księżyc 19° Bliźniąt
Ascendent 3° Lwa
Horoskop Jacka Hugo-Badera

Biografia

Dziennikarz, reportażysta, od 1990 związany z "Gazetą Wyborczą" - specjalizuje się w reportażach z Rosji. Z wykształcenia pedagog. Wcześniej pracował jako socjoterapeuta w poradni małżeńskiej, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, ładowacz na kolei, szef kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej, podziemnej struktury "Solidarności", wydającej tygodnik "Wola" i drukującej "Tygodnik Mazowsze".

W 2003 roku nominowany do Nagrody Nike za tom W rajskiej dolinie wśród zielska. W publikacji ukazał się między innymi reportaż o Michaile Kałasznikowie, konstruktorze broni strzeleckiej. W celu dokładniejszego zbadania tematu reporter udał się pod Ural, do mieszkającego w Iżewsku wojskowego. W 2011 roku udał się w podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Zapis podróży w postaci tekstów i nagrań ukazywał się na bieżąco w "Gazecie Wyborczej", po czym wraz z nowymi reportażami trafił do wydanej w grudniu tego roku książki Dzienniki kołymskie.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii oraz Culture.pl.

Kluczowe wydarzenia

  • kwiecień 2010 - otrzymał nagrodę Bursztynowego Motyla za książkę Biała Gorączka. [1]
  • 2011 - wyprawa z Magadanu do Jakucka.

Ciekawostki

Mariusz Szczygieł twierdzi, że Ryszard Kapuściński pokazał imperium widziane z lotu ptaka, a Jacek Hugo-Bader - z perspektywy wałęsającego się psa [2]. Sam Hugo-Bader w wywiadzie też tak swój rodzaj uprawy reportażu określa: Jestem takim psem, który zagląda w różne dziurki, bo może znajdę jakiś ochłap, to go połknę, no i cześć. Bardziej mnie interesują te ludzkie odpady niż ludzie, którym się powiodło w życiu. Jak się wałęsam, to łatwiej mi znaleźć tych odszczepieńców, odmieńców, dziwolągów. To jest dobra metoda odszukiwania moich ulubionych, ukochanych bohaterów [3].

Hugo-Bader o wyprawie kołymskiej: Wiedziałem, że Kołyma to najstraszniejsze miejsce na świecie. Taką miało historię. Mówi się, że to najstraszniejsza wyspa Archipelagu Gułag – „Planeta Kołyma”. Do tej pory określa się Kołymę „Biegunem Okrucieństwa” – z początku tak nawet chciałem nazwać tę książkę. (...) Rosjanie w całej Rosji nie są dla siebie dobrzy, ale na Kołymie muszą być, bo może tobie ktoś kiedyś nie pomoże i nie przeżyjesz. Tam nawet wroga nie zostawia się w tajdze samego na noc. Ludzie mają potrzebę wspólnoty i pomagania sobie. [4].

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Wojciech Suchomski na podstawie opisu zawartego w autobiograficznej książce "Biała gorączka" Jacka Hugo-Badera: W marcu 1957 roku, być może dziewiątego o godzinie trzynastej, w sobotę, bo w soboty odbywały się cotygodniowe zebrania działu nauki „Komsomolskiej Prawdy", dwóch reporterów dostało od redaktora naczelnego niezwykłe polecenie. (Tego dnia i o tej godzinie na podłodze z pastowanych desek między kuchnią a sypialnią w mieszkaniu mojej babci przy ulicy Warszawskiej 62 w Sochaczewie niespodziewanie przyszedłem na świat).