Gazeta Wyborcza (dziennik)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Gazeta Wyborcza
Data 08.05.1989, godz. 06:00 (symbolicznie)
Miejscowość Warszawa(52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 18° Byka
Księżyc 24° Bliźniąt
Ascendent 10° Bliźniąt
Horoskop wejścia do sprzedaży dziennika "Gazeta Wyborcza"

Opis

Wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny, wydawany w Warszawie nieprzerwanie od 8 maja 1989 r. przez koncern medialny Agora S.A. W latach 90. średni nakład wynosił 500 tys. egzemplarzy, a w wydaniach świątecznych dochodził do 1 miliona. Pod koniec 2008 średnia sprzedaż gazety wynosiła 388 tys. egzemplarzy, co dawało jej drugie miejsce za dziennikiem "Fakt". Od momentu założenia pisma jego redaktorem naczelnym jest Adam Michnik.


Kolportaż: orka na ugorze, bo państwowy Ruch lubił nas niespecjalnie i rzucał kłody pod nogi. A i tak panie w kioskach mogły liczyć na bonus, jeśli odłożyły egzemplarz „Gazety” dla ulubionego klienta.

Druk: jak kolportaż, tylko jeszcze gorzej. Co chwila władzom Domu Słowa Polskiego coś się nie podobało i w czymś przeszkadzaliśmy. Gdyby nie poświęcenie zecerów i drukarzy, którzy po godzinach pracy składali za darmo „Gazetę”, nie powstałby ani jeden numer. Pewnego razu doszło nawet do zemsty; jeden z naszych zecerów nasiusiał na drzwi boksu partyjnej „Trybuny”. [1]

Kluczowe wydarzenia

  • 4 czerwca 1989 - Adam Michnik uzyskał mandat posła
  • wrzesień 1990 - po konflikcie z Lechem Wałęsą gazeta traci logo Solidarności i hasło "nie ma wolności bez Solidarności"
  • marzec 1995 - start witryny internetowej
  • 22 lipca 2002 - Lew Rywin składa propozycję Adamowi Michnikowi, głośny artykuł 27 grudnia rozpoczyna wielką aferę, zwaną "Aferą Rywina"

Źródło horoskopu

Pierwszy numer "Gazety Wyborczej" ukazał się 8 maja 1989 roku w nakładzie 150 tys. egzemplarzy, miał 8 stron i kosztował 50 złotych [2]

Nie znamy godziny oddania gazety w ręce pierwszych czytelników, dlatego przyjęliśmy godzinę szóstą rano, jako standardowo przyjętą dla rozpoczęcia pracy kiosków Ruchu.