Hugo-Bader Jacek

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jacek Hugo-Bader
Data urodzenia 9.03.1957, godz. 13:00
Miejscowość Sochaczew (52°14′N 20°14′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 19° Ryb
Księżyc 19° Bliźniąt
Ascendent 3° Lwa
Horoskop Jacka Hugo-Badera

Biografia

Dziennikarz, reportażysta, od 1990 związany z "Gazetą Wyborczą" - specjalizuje się w reportażach z Rosji. Z wykształcenia pedagog. Wcześniej pracował jako socjoterapeuta w poradni małżeńskiej, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, ładowacz na kolei, szef kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej, podziemnej struktury "Solidarności", wydającej tygodnik "Wola" i drukującej "Tygodnik Mazowsze".

W 2003 roku nominowany do Nagrody Nike za tom W rajskiej dolinie wśród zielska. W publikacji ukazał się między innymi reportaż o Michaile Kałasznikowie, konstruktorze broni strzeleckiej. W celu dokładniejszego zbadania tematu reporter udał się pod Ural, do mieszkającego w Iżewsku wojskowego. W 2011 roku udał się w podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Zapis podróży w postaci tekstów i nagrań ukazywał się na bieżąco w "Gazecie Wyborczej", po czym wraz z nowymi reportażami trafił do wydanej w grudniu tego roku książki Dzienniki kołymskie.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii oraz Culture.pl.

Kluczowe wydarzenia

  • kwiecień 2010 - otrzymał nagrodę Bursztynowego Motyla za książkę Biała Gorączka. [1]
  • 2011 - wyprawa z Magadanu do Jakucka.
  • 17/18 marca 2012 - na 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły i Trzy Żywioły - Festiwal Filmów Świata w Krakowie, został laureatem nagrody Czwarty Żywioł, przyznanej głosami publiczności.

Ciekawostki

Mariusz Szczygieł twierdzi, że Ryszard Kapuściński pokazał imperium widziane z lotu ptaka, a Jacek Hugo-Bader - z perspektywy wałęsającego się psa [2]. Sam Hugo-Bader w wywiadzie też tak swój rodzaj uprawy reportażu określa: Jestem takim psem, który zagląda w różne dziurki, bo może znajdę jakiś ochłap, to go połknę, no i cześć. Bardziej mnie interesują te ludzkie odpady niż ludzie, którym się powiodło w życiu. Jak się wałęsam, to łatwiej mi znaleźć tych odszczepieńców, odmieńców, dziwolągów. To jest dobra metoda odszukiwania moich ulubionych, ukochanych bohaterów [3].

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Wojciech Suchomski na podstawie opisu zawartego w autobiograficznej książce "Biała gorączka" Jacka Hugo-Badera: W marcu 1957 roku, być może dziewiątego o godzinie trzynastej, w sobotę, bo w soboty odbywały się cotygodniowe zebrania działu nauki „Komsomolskiej Prawdy", dwóch reporterów dostało od redaktora naczelnego niezwykłe polecenie. (Tego dnia i o tej godzinie na podłodze z pastowanych desek między kuchnią a sypialnią w mieszkaniu mojej babci przy ulicy Warszawskiej 62 w Sochaczewie niespodziewanie przyszedłem na świat).''