Troczewski Antoni: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 19: Linia 19:
  
 
== Kluczowe wydarzenia ==
 
== Kluczowe wydarzenia ==
* ~ 1891 - przybył do Kutna. Początkowo spotkał się z brakiem zrozumienia, ale potrafił pobudzić lokalną społeczność do działania.
+
* ~ 1891 - przybył do Kutna. Początkowo spotkał się z brakiem zrozumienia, ale potrafił pobudzić lokalną społeczność do działania. ''Troczewski bardzo pesymistyczne spoglądał na stan życia umysłowego mieszkańców Kutna w chwili swego przybycia do miasta'' [http://powiatkutno.eu/dokumenty/aktualnosci/prezmowinie%202.pdf].
 +
* 31 sierpnia 1910 - pierwsze wydanie „''Tygodnika Kutnowskiego''”. Głównym inicjatorem, twórcą i autorem wielu artykułów był dr Antoni Troczewski.
 
* w grudniu 1919 - dr Troczewski otrzymał godność honorowego obywatela miasta Kutna.
 
* w grudniu 1919 - dr Troczewski otrzymał godność honorowego obywatela miasta Kutna.
 
* 2 maja 1923 - został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
* 2 maja 1923 - został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
* 22 września 1928 - zmarł w Kutnie
+
* 22 września 1928 - zmarł w Kutnie.
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
 +
Doktor Troczewski leczył ludzi chorych w ich domach, jak również przyjmował ich we własnym domu.  Był lekarzem ludzi chorych - wszystkich i biednych i bogatych. Pieniądze brał od bogatych, a często zostawiał pieniądze biednym – na leki lub lepsze wyżywienie [http://www.tpzk.eu/news.php?readmore=239].
  
 +
Działalność Doktora była wszechstronna. Wraz z grupą przyjaciół zakłada Towarzystwo Teatralno – Muzyczne, z żoną Lubomirą tworzy Towarzystwo Dobroczynności, które otwiera ochronkę i sierociniec dla dzieci, początkowo w wynajętym mieszkaniu, a w roku 1926
 +
w nowo wybudowanym budynku.
  
 
== Źródło horoskopu ==
 
== Źródło horoskopu ==
Linia 35: Linia 39:
 
[[Category:Lekarze]]
 
[[Category:Lekarze]]
 
[[Category:Działalność charytatywna/społeczna]]
 
[[Category:Działalność charytatywna/społeczna]]
 +
[[Category:Dziennikarze]]
 +
[[Category:Politycy]]
 
[[Category:Długość życia: 60-70 lat]]
 
[[Category:Długość życia: 60-70 lat]]
 +
[[Category:Liczba małżeństw: 1]]
 
[[Category:Saturn na ASC]]
 
[[Category:Saturn na ASC]]
 
[[Category:Władca ASC w domicylu]]
 
[[Category:Władca ASC w domicylu]]

Wersja z 20:22, 27 kwi 2016

Dane Antoni Troczewski
Data urodzenia 01.06.1861, godz. 11:00
Miejscowość Łomża (53°10′N 22°04′E)
Strefa czasowa GMT+1:28
Słońce 11° Bliźniąt
Księżyc 22° Ryb
Ascendent 6° Panny
Horoskop Antoniego Troczewskiego

Biografia

Polski lekarz, działacz społeczny i polityczny. Początkowo pracował jako wolontariusz, jako lekarz nieetatowy, a następnie został dyrektorem szpitala św. Walentego. Dzięki reorganizacji podjętej przez doktora Troczewskiego szpital stał się wkrótce jedną z najlepszych placówek w Królestwie Kongresowym. Szpital zyskał oddziały chirurgiczny, ginekologiczno – położniczy i zakaźny. Dobudowano także pawilon z przeznaczeniem na dom starców.

Doktor Troczewski był nie tylko doskonałym praktykiem, napisał także kilka prac naukowych, organizował w Kutnie zjazdy lekarskie oraz zgromadził doskonały zespół siedmiu lekarzy. Wśród pacjentów zyskał wielką popularność jako wspaniały człowiek oraz orędownik bezpłatnego lecznictwa szpitalnego. Pracę dla ludzi uważał za życiowe posłannictwo. Założył i przewodniczył m.in. Towarzystwu Dobroczynności, Towarzystwu Muzyczno – Dramatycznemu, Polskiej Macierzy Szkolnej, Towarzystwu Krajoznawczemu, Spółdzielni „Kutnowianka”, Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”. Z jego inicjatywy założono „Tygodnik Kutnowski”, którego później był wieloletnim redaktorem i wydawcą.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1891 - przybył do Kutna. Początkowo spotkał się z brakiem zrozumienia, ale potrafił pobudzić lokalną społeczność do działania. Troczewski bardzo pesymistyczne spoglądał na stan życia umysłowego mieszkańców Kutna w chwili swego przybycia do miasta [1].
  • 31 sierpnia 1910 - pierwsze wydanie „Tygodnika Kutnowskiego”. Głównym inicjatorem, twórcą i autorem wielu artykułów był dr Antoni Troczewski.
  • w grudniu 1919 - dr Troczewski otrzymał godność honorowego obywatela miasta Kutna.
  • 2 maja 1923 - został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • 22 września 1928 - zmarł w Kutnie.

Ciekawostki

Doktor Troczewski leczył ludzi chorych w ich domach, jak również przyjmował ich we własnym domu. Był lekarzem ludzi chorych - wszystkich i biednych i bogatych. Pieniądze brał od bogatych, a często zostawiał pieniądze biednym – na leki lub lepsze wyżywienie [2].

Działalność Doktora była wszechstronna. Wraz z grupą przyjaciół zakłada Towarzystwo Teatralno – Muzyczne, z żoną Lubomirą tworzy Towarzystwo Dobroczynności, które otwiera ochronkę i sierociniec dla dzieci, początkowo w wynajętym mieszkaniu, a w roku 1926 w nowo wybudowanym budynku.

Źródło horoskopu

Kutnowskie zeszyty regionalne, Tom 12, s. 115. Tow. Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, 2008. Stawił się wielmożny Antoni Troczewski, Podprokurator Policji Poprawczej Wydziału Łomżyńskiego, w Łomży zasiedziały (...) okazał nam dziecię płci męskiej urodzone w Łomży dnia 1 czerwca roku zeszłego o godzinie 11-tej z niego samego i jego małżonki Dionizy z Barańskich.

Informację dodał Mirosław Czylek.