Troczewski Antoni

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Troczewski.JPG
Dane Antoni Troczewski
Data urodzenia 01.06.1861, godz. 11:00
Miejscowość Łomża (53°10′N 22°04′E)
Strefa czasowa GMT+1:28
Słońce 11° Bliźniąt
Księżyc 22° Ryb
Ascendent 6° Panny
Horoskop Antoniego Troczewskiego

Biografia

Polski lekarz, działacz społeczny i polityczny. Początkowo pracował jako wolontariusz, jako lekarz nieetatowy, a następnie został dyrektorem szpitala św. Walentego. Dzięki reorganizacji podjętej przez doktora Troczewskiego szpital stał się wkrótce jedną z najlepszych placówek w Królestwie Kongresowym. Szpital zyskał oddziały chirurgiczny, ginekologiczno – położniczy i zakaźny. Dobudowano także pawilon z przeznaczeniem na dom starców.

Doktor Troczewski był nie tylko doskonałym praktykiem, napisał także kilka prac naukowych, organizował w Kutnie zjazdy lekarskie oraz zgromadził doskonały zespół siedmiu lekarzy. Wśród pacjentów zyskał wielką popularność jako wspaniały człowiek oraz orędownik bezpłatnego lecznictwa szpitalnego. Pracę dla ludzi uważał za życiowe posłannictwo. Założył i przewodniczył m.in. Towarzystwu Dobroczynności, Towarzystwu Muzyczno – Dramatycznemu, Polskiej Macierzy Szkolnej, Towarzystwu Krajoznawczemu, Spółdzielni „Kutnowianka”, Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”. Z jego inicjatywy założono „Tygodnik Kutnowski”, którego później był wieloletnim redaktorem i wydawcą.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1891 - przybył do Kutna. Początkowo spotkał się z brakiem zrozumienia, ale potrafił pobudzić lokalną społeczność do działania. Troczewski bardzo pesymistyczne spoglądał na stan życia umysłowego mieszkańców Kutna w chwili swego przybycia do miasta [1].
  • 31 sierpnia 1910 - pierwsze wydanie „Tygodnika Kutnowskiego”. Głównym inicjatorem, twórcą i autorem wielu artykułów był dr Antoni Troczewski.
  • w grudniu 1919 - dr Troczewski otrzymał godność honorowego obywatela miasta Kutna.
  • 2 maja 1923 - został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • 22 września 1928 - zmarł w Kutnie.

Ciekawostki

Doktor Troczewski leczył ludzi chorych w ich domach, jak również przyjmował ich we własnym domu. Był lekarzem ludzi chorych - wszystkich i biednych i bogatych. Pieniądze brał od bogatych, a często zostawiał pieniądze biednym – na leki lub lepsze wyżywienie [2].

Działalność Doktora była wszechstronna. Wraz z grupą przyjaciół zakłada Towarzystwo Teatralno – Muzyczne, z żoną Lubomirą tworzy Towarzystwo Dobroczynności, które otwiera ochronkę i sierociniec dla dzieci, początkowo w wynajętym mieszkaniu, a w roku 1926 w nowo wybudowanym budynku.

Źródło horoskopu

Metryka urodzenia cytowana [w:] "Kutnowskie zeszyty regionalne", Tom 12, s. 115. Tow. Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, 2008. Stawił się wielmożny Antoni Troczewski, Podprokurator Policji Poprawczej Wydziału Łomżyńskiego, w Łomży zasiedziały (...) okazał nam dziecię płci męskiej urodzone w Łomży dnia 1 czerwca roku zeszłego o godzinie 11-tej z niego samego i jego małżonki Dionizy z Barańskich.

Informację dodał Mirosław Czylek.