PR 3 (Radiowa Trójka)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 04:00, 3 gru 2013 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{Infobox-zdjecie | image = http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Logo_trojki.jpg | zrodlo = http://en.wikipedia.org/wiki/File:Logo_trojki.jpg | dane = ...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane PR 3 (Program III Polskiego Radia)
Data urodzenia 01.04.1962, godz. 20:00
Miejscowość Warszawa (52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 12° Barana
Księżyc 29° Wodnika
Ascendent 2° Skorpiona
Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku
Horoskop startu Radiowej Trójki

Opis

Ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Stacja nadaje program o charakterze muzyczno-rozrywkowym. Na antenie obecne są również audycje publicystyczne, w których poruszane są tematy polityczne, społeczne i kulturalne. Do stałych elementów ramówki należą: słuchowiska, audycje kabaretowe oraz powieści czytane w odcinkach. Obok bieżących informacji z kraju i ze świata prezentowane są również wiadomości ze świata sztuki (film, teatr, literatura, wystawy).

Pomysł stworzenia Programu III Polskiego Radia i przekonanie do niego Władysława Gomułki przypisuje się dziennikarzowi radiowemu Stanisławowi Stampf’lowi, współautorowi słuchowiska „Matysiakowie”. Trójka miała być radiem dla młodych ludzi, w intencji ówczesnych władz miała odciągnąć polską młodzież od zachodnich stacji, a jednocześnie zapewnić możliwość oddziaływania ideologicznego i indoktrynacji. Pierwszą audycją, którą usłyszeli słuchacze nowej stacji, był „Mój magnetofon” (pierwowzór „Muzycznej poczty UKF”), którą prowadził Mateusz Święcicki – jedna z największych osobowości Programu III tamtych lat. W latach 70. Program III pełnił funkcję radiostacji o profilu inteligencko-kulturalno-rozrywkowym. Był powszechnie słuchany w dużych miastach i w największym stopniu odpowiadał zapotrzebowaniu ich mieszkańców zarówno na najnowsze nowinki muzyczne ze świata – prezentowane na antenie przez autentycznych znawców i entuzjastów muzyki, jak i na potrzebę obcowania z dobrą literaturą oraz inteligentną rozrywką.


Kliknij, by zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na Wikipedii. Strona główna Trójki. Warto też zapoznać się ze stroną Trójkofan, poświęconą radiowej "Trójce".

Kluczowe wydarzenia

  • styczeń 1963 - W styczniu zrodził się cykl "Roman Waschko i jego płyty". Tytuł tego cyklu wymyślił Mateusz Święcicki. Była to pierwsza tego typu audycja w Polskim Radiu [1]
  • 28 stycznia 1968 o godz. 19.30 - nadano po raz pierwszy „Mini-max, czyli muzyczne wydanie Fonoramy” [2]
  • styczeń 1974 - Program Trzeci rozpoczął emisję programu "60 minut na godzinę", do którego teksty pisali: Marcin Wolski, Jacek Fedorowicz, Tadeusz Ross, Andrzej Zaorski, Maria Czubaszek, Krzysztof Jaroszyński, Ewa Szumańska, Jan Kaczmarek oraz Andrzej Waligórski [3]
  • 25 grudnia 1970 - data premiery radiowego magazynu satyrycznego: Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy
  • 13 grudnia 1981 - z chwilą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Program Trzeci przestał nadawać
  • 1 kwietnia 1982 - Dyrektorem Programowym Trójki został Andrzej Turski. 5 kwietnia Trójka zaczęła ponownie nadawać
  • 24 kwietnia 1982 - startuje Lista Przebojów Programu Trzeciego [4][5], prowadzona przez Marka Niedźwieckiego
  • 1 lutego 1991 - Dyrektorem Programowym Trójki został Grzegorz Miecugow. Trójka zaczęła nadawać serwisy informacyjne co godzinę
  • 1 stycznia 1995 - Trójka zaczęła nadawać program całodobowy [6]
  • 1 kwietnia 1996 - Program Trzeci wszedł do Internetu. Trójka zaczęła promocję nowej formy nadawania programu, zakupując odpowiedni sprzęt i oprogramowanie.
  • 2002 - 1 kwietnia Trójka obchodzi czterdziestą rocznicę powstania. Główne obchody jubileuszu przeniesiono na październik. W koncercie jubileuszowym, prowadzonym przez Marka Niedźwieckiego i Artura Orzecha wystąpiły zespoły od lat kojarzone z Trójką: Perfect, Maanam, Lombard, a także Kayah. Po licznych protestach słuchaczy, na antenę powracają muzyka elektroniczna i folkowa [7]
  • 25 lutego 2009 - Dyrektorem Programowym Trójki została Magdalena Jethon.
  • 15 lipca 2009 - w związku z dramatyczną sytuacją finansową Polskiego Radia S.A. powołano Komitet Miłośników „Trójki”. Pierwszy raz w historii publicznej radiofonii w Polsce przeprowadzono akcję zbierania pieniędzy na działalność stacji. Od 10 sierpnia do 10 grudnia 2009 roku udało się zebrać ponad 800 tys. zł. W gronie założycielskim Komitetu znaleźli się m.in.: Krystyna Czubówna, Krzysztof Daukszewicz, Michał Ogórek i Zbigniew Zamachowski.
  • 29 grudnia 2009 - zarząd Polskiego Radia, bez podania powodu, odwołał Magdę Jethon z funkcji dyrektora, mianując na to miejsce Jacka Sobalę. Ta nagła zmiana dyrektora, który doprowadził Program III do rekordowych wyników słuchalności oraz wyprowadził Trójkę z kryzysu finansowego wywołała protesty całego zespołu Programu III (pod listem protestacyjnym w sprawie odwołania Magdy Jethon podpisało się ponad 90% pracowników i współpracowników Trójki). W końcu pod dużym naciskiem zespołu i słuchaczy, 9 listopada 2010 roku Magdzie Jethon została powierzona funkcja p.o. dyrektora Programu III, a 3 sierpnia 2011 roku została powołana na dyrektora.


Źródło horoskopu

Cytat Nowa radiowa epoka rozpoczęła się 1 kwietnia 1962 roku o godzinie 20 zamieszczony w artykule: I usłyszysz więcej! Trójka kończy 50 lat. Godzina 20:00 pojawiła się również na forum astrologicznym Sollunari, za pośrednictwem Genny. Powoływała się ona na materiał z Magazynu Świątecznego Gazety Wyborczej z dn.31.03 - 01.04.2012, str.16.