PR 3 (Radiowa Trójka)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane PR 3 (Program III Polskiego Radia)
Data 01.04.1962, godz. 20:00
Miejscowość Warszawa (52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 12° Barana
Księżyc 29° Wodnika
Ascendent 2° Skorpiona
Horoskop startu Radiowej Trójki

Opis

Ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Stacja nadaje program o charakterze muzyczno-rozrywkowym. Na antenie obecne są również audycje publicystyczne, w których poruszane są tematy polityczne, społeczne i kulturalne. Do stałych elementów ramówki należą: słuchowiska, audycje kabaretowe oraz powieści czytane w odcinkach. Obok bieżących informacji z kraju i ze świata prezentowane są również wiadomości ze świata sztuki (film, teatr, literatura, wystawy).

Pomysł stworzenia Programu III Polskiego Radia i przekonanie do niego Władysława Gomułki przypisuje się dziennikarzowi radiowemu Stanisławowi Stampf’lowi, współautorowi słuchowiska „Matysiakowie”. Trójka miała być radiem dla młodych ludzi, w intencji ówczesnych władz miała odciągnąć polską młodzież od zachodnich stacji, a jednocześnie zapewnić możliwość oddziaływania ideologicznego i indoktrynacji. Pierwszą audycją, którą usłyszeli słuchacze nowej stacji, był „Mój magnetofon” (pierwowzór „Muzycznej poczty UKF”), którą prowadził Mateusz Święcicki – jedna z największych osobowości Programu III tamtych lat. W latach 70. Program III pełnił funkcję radiostacji o profilu inteligencko-kulturalno-rozrywkowym. Był powszechnie słuchany w dużych miastach i w największym stopniu odpowiadał zapotrzebowaniu ich mieszkańców zarówno na najnowsze nowinki muzyczne ze świata – prezentowane na antenie przez autentycznych znawców i entuzjastów muzyki, jak i na potrzebę obcowania z dobrą literaturą oraz inteligentną rozrywką.

W połowie lat 70. Trójka zaczęła nadawać swoją sztandarową audycję "Zapraszamy do Trójki". Każdy mógł zadzwonić do radia i rozmawiać na żywo z prowadzącym. Nigdy wcześniej władze państwa i Polskiego Radia nie podjęły się tak zuchwałego zadania. Jednak prawdziwym kultem obdarzany był program, która pojawił się na antenie w 1982 roku. Kiedy Marek Niedźwiecki, młody dziennikarz muzyczny ściągnięty przez ówczesnego szefa – Andrzeja Turskiego, zaczynał swój program, ulice pustoszały [1].


Kliknij, by zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na Wikipedii.

Strona główna Trójki. Warto też zapoznać się ze stroną Trójkofan, poświęconą radiowej "Trójce".

Kluczowe wydarzenia

 • styczeń 1963 - zrodził się cykl "Roman Waschko i jego płyty". Tytuł tego cyklu wymyślił Mateusz Święcicki. Była to pierwsza tego typu audycja w Polskim Radiu [2]
 • 28 stycznia 1968 o godz. 19.30 - nadano po raz pierwszy „Mini-max, czyli muzyczne wydanie Fonoramy[3]
 • styczeń 1974 - Program Trzeci rozpoczął emisję programu "60 minut na godzinę", do którego teksty pisali: Marcin Wolski, Jacek Fedorowicz, Tadeusz Ross, Andrzej Zaorski, Maria Czubaszek, Krzysztof Jaroszyński, Ewa Szumańska, Jan Kaczmarek oraz Andrzej Waligórski [4]
 • 25 grudnia 1970 - data premiery radiowego magazynu satyrycznego: Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy
 • 13 grudnia 1981 - z chwilą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Program Trzeci przestał nadawać
 • 1 kwietnia 1982 - Dyrektorem Programowym Trójki został Andrzej Turski. 5 kwietnia Trójka zaczęła ponownie nadawać [5]
 • 24 kwietnia 1982 - startuje Lista Przebojów Programu Trzeciego [6], prowadzona przez Marka Niedźwieckiego
 • 1 lutego 1991 - Dyrektorem Programowym Trójki został Grzegorz Miecugow. Trójka zaczęła nadawać serwisy informacyjne co godzinę
 • 1 stycznia 1995 - Trójka zaczęła nadawać program całodobowy [7]
 • 1 kwietnia 1996 - Program Trzeci wszedł do Internetu. Trójka zaczęła promocję nowej formy nadawania programu, zakupując odpowiedni sprzęt i oprogramowanie.
 • 2002 - 1 kwietnia Trójka obchodzi czterdziestą rocznicę powstania. Główne obchody jubileuszu przeniesiono na październik. W koncercie jubileuszowym, prowadzonym przez Marka Niedźwieckiego i Artura Orzecha wystąpiły zespoły od lat kojarzone z Trójką: Perfect, Maanam, Lombard, a także Kayah. Po licznych protestach słuchaczy, na antenę powracają muzyka elektroniczna i folkowa [8]
 • 25 lutego 2009 - Dyrektorem Programowym Trójki została Magdalena Jethon.
 • 15 lipca 2009 - w związku z dramatyczną sytuacją finansową Polskiego Radia S.A. powołano Komitet Miłośników „Trójki”. Pierwszy raz w historii publicznej radiofonii w Polsce przeprowadzono akcję zbierania pieniędzy na działalność stacji. Od 10 sierpnia do 10 grudnia 2009 roku udało się zebrać ponad 800 tys. zł. W gronie założycielskim Komitetu znaleźli się m.in.: Krystyna Czubówna, Krzysztof Daukszewicz, Michał Ogórek i Zbigniew Zamachowski.
 • 29 grudnia 2009 - zarząd Polskiego Radia, bez podania powodu, odwołał Magdę Jethon z funkcji dyrektora, mianując na to miejsce Jacka Sobalę. Ta nagła zmiana dyrektora, który doprowadził Program III do rekordowych wyników słuchalności oraz wyprowadził Trójkę z kryzysu finansowego wywołała protesty całego zespołu Programu III (pod listem protestacyjnym w sprawie odwołania Magdy Jethon podpisało się ponad 90% pracowników i współpracowników Trójki). W końcu pod dużym naciskiem zespołu i słuchaczy, 9 listopada 2010 roku Magdzie Jethon została powierzona funkcja p.o. dyrektora Programu III, a 3 sierpnia 2011 roku została powołana na dyrektora.
 • 12 maja 2011 - jedna z alejek w warszawskim parku Agrykola, w pobliżu siedziby Programu III, otrzymała nazwę Alei Radiowej Trójki. Otwarcie odbyło się 3 czerwca 2011. Przecięcia wstęgi dokonał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz polska aktorka i radna, Anna Nehrebecka

Źródło horoskopu

Nowa radiowa epoka rozpoczęła się 1 kwietnia 1962 roku o godzinie 20 - zdanie pochodzące z artykułu : I usłyszysz więcej! Trójka kończy 50 lat.


Godzina 20:00 została podana wcześniej na forum astrologicznym Sollunari przez Rebeccę. Autorka powoływała się na materiał z Magazynu Świątecznego Gazety Wyborczej z dn. 31.03 - 01.04.2012, str.16.