Liciński Ludwik Stanisław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Ludwik Stanisław Liciński
Data urodzenia 17.4.1874, godz. 15:00
Miejscowość Lubartów ( 51°27′N 22°36′E)
Strefa czasowa GMT+2
Słońce 28° Barana
Księżyc 12° Byka
Ascendent 17° Panny
Horoskop Ludwika Stanisława Licińskiego

Biografia

Debiutował jako poeta w 1900 cyklem wierszy Z motywów sielskich, opublikowanych w Czytelni dla wszystkich. Napisał antyklerykalną powieść Ksiądz Jan Jaskólski (1908), tom opowiadań Z pamiętnika włóczęgi (1908) i nowel Halucynacje (1911). Publikował w „Głosie”, „Wiśle”, „Myśli Niepodległej”, tajnej prasie związanej z SDKPiL. W 1905 ogłosił pracę etnograficzną o pow. lubartowskim. W jego twórczości widoczne są wpływy ekspresjonizmu, a w warstwie ideowej anarchizmu.

Przyjaźnił się z Januszem Korczakiem, Zofią Nałkowską, L. Rydygierem, Henrykiem Lukrecem, Grzegorzem Glassem. Prowadził tryb życia charakterystyczny dla ówczesnej bohemy – często na granicy śmierci głodowej. Wcześnie nabawił się gruźlicy, która to stała się przyczyną jego śmierci [1].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • ok 1900 - debiutował jako poeta w prasie
  • 22 kwietnia 1908 - zmarł na gruźlicę

Ciekawostki

Joanna Olczak – Ronikier wspomniała o epizodzie w życiu młodego Janusza, w którym Korczak włóczył się po melinach i pił wódkę z prostytutkami, złodziejami i “andrusami” warszawskimi. Towarzyszem jego eskapad był pisarz, który był “wschodzącą” gwiazdą polskiej literatury. Wielu uznanych polskich literatów, dziennikarzy, krytyków literackich wróżyło mu ogromny sukces. Mówiono o nim, jako burzycielu starego porządku, piewcy nędzarzy i dziwek. Miał być poetą o iście młodopolskim stylu będącym za pan brat z przedstawicielami proletariatu. - duży fragment opisujący życiorys L.S.Licińskiego na blogu Charliego Bibliotekarza.

Źródło horoskopu

Ludwik Stanisław „urodził się w mieście Lubartowie 5/17 kwietnia o trzeciej godzinie po południu" (akt chrztu: nr 224 z roku 1874, archiwum Parafii pod wezwaniem św. Anny w Lubartowie)". Informację dostarczył Mirosław Czylek.