Liciński Ludwik Stanisław: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Infobox-bezzdjecia
 
{{Infobox-bezzdjecia
 
| dane = Ludwik Stanisław Liciński
 
| dane = Ludwik Stanisław Liciński
| data = 17.4.1874, godz. 15:00
+
| data = 17.04.1874, godz. 15:00
 
| miejsce = Lubartów ( 51°27′N 22°36′E)
 
| miejsce = Lubartów ( 51°27′N 22°36′E)
| strefa = GMT+2
+
| strefa = GMT +1:30
 
| slonce = 28° Barana
 
| slonce = 28° Barana
 
| ksiezyc = 12° Byka
 
| ksiezyc = 12° Byka
Linia 11: Linia 11:
  
 
== Biografia ==
 
== Biografia ==
Debiutował jako poeta w 1900 cyklem wierszy ''Z motywów sielskich'', opublikowanych w Czytelni dla wszystkich. Napisał antyklerykalną powieść ''Ksiądz Jan Jaskólski'' (1908), tom opowiadań ''Z pamiętnika włóczęgi'' (1908) i nowel ''Halucynacje'' (1911). Publikował w „Głosie”, „Wiśle”, „Myśli Niepodległej”, tajnej prasie związanej z SDKPiL. W 1905 ogłosił pracę etnograficzną o pow. lubartowskim. W jego twórczości widoczne są wpływy ekspresjonizmu, a w warstwie ideowej anarchizmu.  
+
Debiutował jako poeta w 1900 cyklem wierszy ''Z motywów sielskich'', opublikowanych w Czytelni dla wszystkich. Napisał antyklerykalną powieść ''Ksiądz Jan Jaskólski'' (1908), tom opowiadań ''Z pamiętnika włóczęgi'' (1908) i nowel ''Halucynacje'' (1911). Publikował w „Głosie”, „Wiśle”, „Myśli Niepodległej”, tajnej prasie związanej z SDKPiL. W 1905 ogłosił pracę etnograficzną o pow. lubartowskim. W jego twórczości widoczne są wpływy ekspresjonizmu, a w warstwie ideowej anarchizmu. Liciński znajduje więcej wspólnego z dnem społecznym, mętami lub jak pisali krytycy w dobie komuny lumpenproletariatem niż z „normalnymi” poważanymi obywatelami, którzy dla niego są pełni obłudy, hipokryzji i gorsi są od zwierząt [http://charliethelibrarian.com/ludwik-stanislaw-licinski-halucynacje-z-pamietnika-wloczegi/].  
  
 
Przyjaźnił się z Januszem Korczakiem, [[Nałkowska Zofia|Zofią Nałkowską]], L. Rydygierem, Henrykiem Lukrecem, Grzegorzem Glassem. Prowadził tryb życia charakterystyczny dla ówczesnej bohemy – często na granicy śmierci głodowej. Wcześnie nabawił się gruźlicy, która to stała się przyczyną jego śmierci [http://teatrnn.pl/leksykon/node/3329/ludwik_stanis%C5%82aw_lici%C5%84ski_1874%E2%80%931908].
 
Przyjaźnił się z Januszem Korczakiem, [[Nałkowska Zofia|Zofią Nałkowską]], L. Rydygierem, Henrykiem Lukrecem, Grzegorzem Glassem. Prowadził tryb życia charakterystyczny dla ówczesnej bohemy – często na granicy śmierci głodowej. Wcześnie nabawił się gruźlicy, która to stała się przyczyną jego śmierci [http://teatrnn.pl/leksykon/node/3329/ludwik_stanis%C5%82aw_lici%C5%84ski_1874%E2%80%931908].
Linia 23: Linia 23:
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
''Joanna Olczak – Ronikier wspomniała o epizodzie w życiu młodego Janusza, w którym Korczak włóczył się po melinach i pił wódkę z prostytutkami, złodziejami i “andrusami” warszawskimi. Towarzyszem jego eskapad był pisarz, który był “wschodzącą” gwiazdą polskiej literatury. Wielu uznanych polskich literatów, dziennikarzy, krytyków literackich wróżyło mu ogromny sukces. Mówiono o nim, jako burzycielu  starego porządku, piewcy nędzarzy i dziwek. Miał być poetą o iście młodopolskim stylu będącym za pan brat z przedstawicielami proletariatu''. - duży fragment opisujący życiorys L.S.Licińskiego na blogu [http://charliethelibrarian.com/ludwik-stanislaw-licinski-halucynacje-z-pamietnika-wloczegi/ Charliego Bibliotekarza].
+
''Joanna Olczak – Ronikier wspomniała o epizodzie w życiu młodego Janusza, w którym Korczak włóczył się po melinach i pił wódkę z prostytutkami, złodziejami i “andrusami” warszawskimi. Towarzyszem jego eskapad był pisarz, który był “wschodzącą” gwiazdą polskiej literatury. Wielu uznanych polskich literatów, dziennikarzy, krytyków literackich wróżyło mu ogromny sukces. Mówiono o nim, jako burzycielu  starego porządku, piewcy nędzarzy i dziwek. Miał być poetą o iście młodopolskim stylu będącym za pan brat z przedstawicielami proletariatu''. -> duży fragment opisujący życiorys L.S.Licińskiego na blogu [http://charliethelibrarian.com/ludwik-stanislaw-licinski-halucynacje-z-pamietnika-wloczegi/ Charliego Bibliotekarza].
 +
 
 +
''Wacław Nałkowski odnalazł go wycieńczonego w rodzinnym Lubartowie i zabrał ze sobą do Warszawy, a jego córka, Zofia razem z Leonem Rygierem poczyniła starania, by umieścić go w sanatorium przeciwgruźliczym w Otwocku przy wsparciu finansowym Bolesława Prusa. Było już jednak późno - po kilku miesiącach, 22 kwietnia 1908, całkiem jeszcze młodziutki Liciński zmarł... Świadkiem tego umierania była Nałkowska.'' [http://kiljanhalldorsson.blox.pl/tagi_b/364866/Ludwik-Stanislaw-Licinski.html -> materiał z bloga Kiljan Halldórsson]
  
 
== Źródło horoskopu ==
 
== Źródło horoskopu ==
Ludwik Stanisław „urodził się w mieście Lubartowie 5/17 kwietnia o trzeciej godzinie po południu" (akt chrztu: nr 224 z roku 1874, archiwum Parafii pod wezwaniem św. Anny w Lubartowie)". Informację dostarczył [[Mirosław Czylek]].
+
Ludwik Stanisław „''urodził się w mieście Lubartowie 5/17 kwietnia o trzeciej godzinie po południu''" (akt chrztu: nr 224 z roku 1874, archiwum Parafii pod wezwaniem św. Anny w Lubartowie)".  
 +
 
 +
Informację dostarczył [[Mirosław Czylek]].
  
 
[[Category:Poeci]]
 
[[Category:Poeci]]
Linia 34: Linia 38:
 
[[Category:Księżyc 12° Byka]]
 
[[Category:Księżyc 12° Byka]]
 
[[Category:Ascendent w Pannie]]
 
[[Category:Ascendent w Pannie]]
 +
[[Category:Władca ASC w upadku]]
 +
[[Category:Faza Księżyca: I kwadra]]
 +
[[Category:Alfabetyczny zbiór danych]]

Aktualna wersja na dzień 00:07, 3 wrz 2014

Dane Ludwik Stanisław Liciński
Data urodzenia 17.04.1874, godz. 15:00
Miejscowość Lubartów ( 51°27′N 22°36′E)
Strefa czasowa GMT +1:30
Słońce 28° Barana
Księżyc 12° Byka
Ascendent 17° Panny
Horoskop Ludwika Stanisława Licińskiego

Biografia

Debiutował jako poeta w 1900 cyklem wierszy Z motywów sielskich, opublikowanych w Czytelni dla wszystkich. Napisał antyklerykalną powieść Ksiądz Jan Jaskólski (1908), tom opowiadań Z pamiętnika włóczęgi (1908) i nowel Halucynacje (1911). Publikował w „Głosie”, „Wiśle”, „Myśli Niepodległej”, tajnej prasie związanej z SDKPiL. W 1905 ogłosił pracę etnograficzną o pow. lubartowskim. W jego twórczości widoczne są wpływy ekspresjonizmu, a w warstwie ideowej anarchizmu. Liciński znajduje więcej wspólnego z dnem społecznym, mętami lub jak pisali krytycy w dobie komuny lumpenproletariatem niż z „normalnymi” poważanymi obywatelami, którzy dla niego są pełni obłudy, hipokryzji i gorsi są od zwierząt [1].

Przyjaźnił się z Januszem Korczakiem, Zofią Nałkowską, L. Rydygierem, Henrykiem Lukrecem, Grzegorzem Glassem. Prowadził tryb życia charakterystyczny dla ówczesnej bohemy – często na granicy śmierci głodowej. Wcześnie nabawił się gruźlicy, która to stała się przyczyną jego śmierci [2].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i w na blogu Charliego Bibliotekarza.

Kluczowe wydarzenia

  • ok 1900 - debiutował jako poeta w prasie
  • 22 kwietnia 1908 - zmarł na gruźlicę

Ciekawostki

Joanna Olczak – Ronikier wspomniała o epizodzie w życiu młodego Janusza, w którym Korczak włóczył się po melinach i pił wódkę z prostytutkami, złodziejami i “andrusami” warszawskimi. Towarzyszem jego eskapad był pisarz, który był “wschodzącą” gwiazdą polskiej literatury. Wielu uznanych polskich literatów, dziennikarzy, krytyków literackich wróżyło mu ogromny sukces. Mówiono o nim, jako burzycielu starego porządku, piewcy nędzarzy i dziwek. Miał być poetą o iście młodopolskim stylu będącym za pan brat z przedstawicielami proletariatu. -> duży fragment opisujący życiorys L.S.Licińskiego na blogu Charliego Bibliotekarza.

Wacław Nałkowski odnalazł go wycieńczonego w rodzinnym Lubartowie i zabrał ze sobą do Warszawy, a jego córka, Zofia razem z Leonem Rygierem poczyniła starania, by umieścić go w sanatorium przeciwgruźliczym w Otwocku przy wsparciu finansowym Bolesława Prusa. Było już jednak późno - po kilku miesiącach, 22 kwietnia 1908, całkiem jeszcze młodziutki Liciński zmarł... Świadkiem tego umierania była Nałkowska. -> materiał z bloga Kiljan Halldórsson

Źródło horoskopu

Ludwik Stanisław „urodził się w mieście Lubartowie 5/17 kwietnia o trzeciej godzinie po południu" (akt chrztu: nr 224 z roku 1874, archiwum Parafii pod wezwaniem św. Anny w Lubartowie)".

Informację dostarczył Mirosław Czylek.