Brożek Jan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 30: Linia 30:
 
[[Category:Długość życia: 60-70 lat]]
 
[[Category:Długość życia: 60-70 lat]]
 
[[Category:Liczba małżeństw: 0]]
 
[[Category:Liczba małżeństw: 0]]
[[Category:Liczba dzieci:Bezdzietni]]
+
[[Category:Bezdzietni]]
 
[[Category:Uran na DSC]]
 
[[Category:Uran na DSC]]
 
[[Category:Merkury na IC]]
 
[[Category:Merkury na IC]]

Wersja z 21:31, 19 lis 2013

Dane Jan Brożek
Data urodzenia 1.11.1585, godz. 00:47
Miejscowość Kurzelów (50°53′N 19°53′E)
Strefa czasowa LMT -1:19:57
Słońce 9° Skorpiona
Księżyc 26° Wodnika
Ascendent 3° Panny
Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku
Horoskop Jana Brożka

Biografia

Jan Brożek (Joannes Broscius), zmarły 1652 roku, był polskim uczonym, matematykiem, astronomem, astrologiem, pisarzem, duchownym katolickim, lekarzem, muzykiem, mówcą oraz rektorem (mecenasem) Akademii Krakowskiej. Doktorat z medycyny uzyskał na uniwersytecie w Padwie. Był zwolennikiem teorii kopernikańskiej (napisał pierwszą biografie Mikołaja Kopernika), doceniał też dorobek naukowo-badawczy Arystotelesa i Euklidesa. Ufundował Akademii Krakowskiej książki matematyczne i przyrządy astronomiczne, ufundował także pensje dla astrologów oraz przekazał uczelni swoje zbiory biblioteczne, jak również słynny globus (tzw. Globus Jagielloński), jeden z pierwszych w historii kartografii, na którym zaznaczono kontynent amerykański. Uczony pozostawił po sobie wiele dzieł i rozpraw naukowych.

Jako astrolog przygotowywał horoskopy m.in. dla królów Zygmunta III Wazy i Władysława IV Wazy, królewiczów Jana Kazimierza i Jana Alberta, arcybiskupa gnieźnieńskiego Wawrzyńca Gembickiego, wojewody krakowskiego Jana Tęczyńskiego, czy pisarza Mikołaja Marchockiego. Z bogatej spuścizny Brożka zachował się prognostyk na lata 1633/34, w którym analizuje szczegółowo horoskop rocznego obrotu świata (ingres Słońca w znak Barana). Z kolei w jego raptularzu zachowały się spisane reguły astrologiczne Cardano, Hermesa i Centiloquium Pseudo-Ptolemeusza. Brożek, jak większość ówczesnych uczonych, pobierał honoraria za usługi astrologiczne. Był również profesorem astrologii na Akademii Krakowskiej (1627-1629). Astrologii uczył głównie w oparciu o dzieła Alcabitiusa.


Źródło horoskopu

Jan Brożek sam podaje swoją godzinę urodzenia zapisaną w dwóch wariantach (zob. Jan Franke, Jan Brożek (J. Broscius), akademik krakowski, 1585-1652 – jego życie i dzieła, ze szczególnym uwzględnieniem prac matematycznych, Akademia Umiejętności, Kraków 1884, s. 7). Na marginesach efemeryd Origanusa, z których korzystał i które były wówczas bardzo popularne, pozostawił notatki i wykres horoskopu natalnego wraz z wykresami wybranych solariuszy. Swoją datę i godzinę urodzenia (co do minuty) Brożek podał w dwóch systemach rachuby czasu. Pierwszy zapisek odnosi się do tzw. „godzin włoskich” i jest to 1 listopada 1585 roku w ósmej godzinie i piętnastej minucie po zachodzie Słońce. Biorąc pod uwagę fakt, że zachód Słońca był tego dnia o godz. 16:32 LT, toteż odpowiada to godzinie 00:47. Drugi zapisek odnosi się do godzin liczonych od południa. Brożek zapisał: 31 października w trzynastej godzinie i trzeciej minucie liczonych od południa. Lokalne południe przypadało wówczas na godz. 11:44 (koniunkcja Słońca z medium coeli). Jeśli do tej godziny doda się owe trzynaście godzin i trzy minuty, daje to również godz. 00:47 (1 listopada). W związku z tym przyjęliśmy, że Jan Brożek urodził się 1 listopada 1585 roku o godz. 00:47 LMT.

Piotr Piotrowski przypuszcza, że taka precyzja w podaniu godziny urodzenia wskazuje, iż Brożek musiał swój horoskop rektyfikować najprawdopodobniej przy pomocy techniki animodara. Syzygia (przedurodzeniowy nów) wypadła w 29° Wagi, którego władcą jest Wenus położona w horoskopie natalnym w 24° Panny, co koresponduje ze stopniem medium coeli (24° Byka).

Dziękujemy Jakubowi Kamińskiemu za wskazanie materiału źródłowego, jakim jest wspomniana wyżej książka Jana Franka.