Tuszyńska Teresa

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Teresa Tuszyńska
Data urodzenia 05.09.1942, godz. 24:00
Miejscowość Warszawa (52°13'N 21°00'E)
Strefa czasowa GMT+2
Słońce 13° Panny
Księżyc 19° Raka
Ascendent 8° Raka
Horoskop Teresy Tuszyńskiej

Biografia

Polska aktorka i modelka. Grała jako amatorka, do historii polskiego kina lat 60. przeszły jej role w filmach Do widzenia, do jutra, Tarpany, Rozwodów nie będzie, Cała naprzód i Poczmistrz. Na początku lat 60. była najpopularniejszą modelką „Mody Polskiej” Jadwigi Grabowskiej, portretowali ją najwybitniejsi polscy fotograficy. Była jedyną polską aktorką, której twarz pojawiła się na okładce prestiżowego amerykańskiego miesięcznika „Show“, jako jednej z najbardziej obiecujących europejskich aktorek.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1958 - magazyn „Przekrój“ podczas konkursu „Film szuka młodych aktorek“. 16-letnia Teresa pokonała 1200 kandydatek z całego kraju i w nagrodę dostała swoją pierwszą rolę w filmie „Ostatni strzał“. Z planu uciekła, … bo jej się coś nie spodobało. W tym samym czasie zaczęła współpracę z Modą Polską [1].
  • ~ 1970/71 - nakręciła swój ostatni film „Kto wierzy w bociany“. Premiera „Bocianów“ odbyła się w 1971 roku i od tego momentu Tuszyńska zniknęła. Nie zagrała już w żadnym filmie, nie pojawiała się w gazetach, nie bywała, nie spotykała się ze znajomymi z branży. Nie ma żadnych jej zdjęć po 1971 roku. Przypuszcza się, że zatraciła się w nałogu alkoholowym. Nie chciała pomocy, żyła we własnym świecie. [2].
  • 19 marca 1997 - umarła w zapomnieniu.

Źródło horoskopu

Metryka chrztu cytowana w: Mirosław J. Nowik, Tetetka - Wspomnienia o Teresie Tuszyńskiej, Prószyński i S-ka, Warszawa 2013, s. 13-14.

Informację podał Piotr Piotrowski.