Rzeczpospolita (dziennik)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Rzeczpospolita (dziennik)
Data 14.01.1982, godz. 06:00 (symbolicznie)
Miejscowość Warszawa(52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 24° Koziorożca
Księżyc 22° Panny
Ascendent 26° Strzelca
Horoskop wejścia do sprzedaży dziennika "Rzeczpospolita"

Opis

Ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny wydawany w średnim nakładzie jednorazowym około 94 tys. egzemplarzy, jego wynik sprzedaży wynosi 63 tys. (dane z lutego 2013 roku). Tytuł dziennika to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawcą jest spółka Presspublica.

Dziennik zatytułowany „Rzeczpospolita” ukazał się po raz pierwszy w roku 1920. Początkowo stanowił organ konserwatywnego Stronnictwa Chrześcijańsko-Narodowego, z czasem stał się pismem niezależnym, a jego właścicielami były wybitne osobistości z tamtej epoki. W lipcu 1944 gazeta o tym samym tytule pojawiła się jako organ PKWN-u, po czym w roku 1950 gazetę zlikwidowano. 30 lat później, w 1980, na posiedzeniu Sejmu PRL, za sprawą posła Edmunda Osmańczyka padła propozycja wznowienia czasopisma. Pierwsze wydanie w nowej formule, jako organ rządu PRL, nastąpiło w 1982.

Pierwszym redaktorem naczelnym "nowoczesnej" gazety był Dariusz Fikus. Stanowisko powierzył mu Tadeusz Mazowiecki. Fikus był też prezesem spółki, która wydawała "Rz" [1]. Obecnie funkcję red. naczelnego sprawuje Bogusław Chrabota [2] (od 2 stycznia 2013r.).


Kliknij, by zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na Wikipedii.. Strona internetowa Rzeczpospolitej.

Kluczowe wydarzenia

  • 31 maja 1999 - „Rzeczpospolita” zostaje wydrukowana po raz pierwszy w kolorze.
  • 25 stycznia 2005 - „Rzeczpospolita” rozpoczęła kampanię przeciwko używaniu w publikacjach medialnych sformułowania polskie obozy koncentracyjne i polskie obozy śmierci na określenie niemieckich obozów powstałych na terenie okupowanej Polski. Apel gazety poparł osobiście ówczesny minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
  • 21 luty 2006 - w 27. edycji konkursu organizowanego przez Society for News Design „Rzeczpospolita” i „The Guardian” otrzymały nagrodę dla najlepiej zaprojektowanej gazety świata [3]
  • 15 października 2007 - „Rzeczpospolita” zmieniła format z klasycznego broadsheet [4] na compact [5]
  • 30 października 2012 - opublikowanie głośnego artykułu autorstwa Cezarego Gmyza pt: Trotyl na wraku tupolewa. Efektem publikacji było zwolnienie redaktora i późniejszy proces, który zakończył się wygraną byłego dziennikarza Rz źródło.

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Wojciech Suchomski.

Nie znamy godziny oddania gazety w ręce pierwszych czytelników, dlatego uznaliśmy godzinę szóstą rano jako standardowo przyjętą dla rozpoczęcia pracy salonów prasowych.