Męczkowska Teodora

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Teodora Meczkowska foto.jpg
Dane Teodora Męczkowska
Data urodzenia 5.9.1870, godz. 12:30
Miejscowość Łowicz (52°06′N 19°56′E)
Strefa czasowa GMT+1.24
Słońce 13° Panny
Księżyc 20° Wodnika
Ascendent 27° Skorpiona
Horoskop Teodory Męczkowskiej

Biografia

Polska nauczycielka i feministka. W 1892 rozpoczęła studia przyrodnicze na Uniwersytecie w Genewie. W 1895 wyszła za mąż za lekarza Wacława Męczkowskiego. Rok później powróciła do Warszawy i rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Latającym (przez 4 lata studiowała psychologię i filozofię). Od 1900 uczyła przyrody i fizyki na pensjach żeńskich (m.in. Jadwigi Sikorskiej), w seminarium nauczycielskim Towarzystwa Ochrony Kobiet i w tajnej Szkole Stefanii Sempołowskiej. Aktywnie uczestniczyła w polskim ruchu feministycznym, należąc do Klubu Politycznego Kobiet Postępowych i wielu innych organizacji kobiecych.

Świadomie zrezygnowała z posiadania potomstwa, uważając, że utrudniłoby jej to prowadzenie działalności zawodowej i społecznej.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Ciekawostki

W artykule Dr Moniki Piotrowskiej-Marchewy "Służące, czyli półniewolnice" [1] napisanym dla Gazety Wrocławskiej, umieszczono duży fragment wypowiedzi czerpiący ze źródeł i publikacji T. Męczkowskiej. Oto fragmenty:

"Nie popełnimy chyba błędu, twierdząc, że ogół mężczyzn traktuje służącą zupełnie inaczej niż w ogóle każdą kobietę" - stwierdzała dr Teodora Męczkowska w książce "Służące a prostytucja" opublikowanej w 1906 roku. "Przy rozbieraniu i ubieraniu pana lub panicza służąca bywa nieraz powoływana do drobnych usług. Nie ma ona wstępu wzbronionego, gdy pan lub panicz kładą się do snu. Nieraz zmuszona jest ściągać im buty, przypinać kołnierzyki...". Teodora Męczkowska z pasją właściwą działaczkom feministycznym pisała o zwyczaju pracodawców "wracania do domu późno i przez kuchnię", i o przypadkach zarażania służących chorobami wenerycznymi. Nie oszczędziła też statecznych żon. Jak podkreśliła, "każdy z nas wie, że mnóstwo pań wyjeżdża na lato, pozostawiając w domu mężów, braci, dla których 16-letnia młoda dziewczyna będzie zawsze pożądaną zdobyczą". Piętnowała też nie mniej popularny wśród nich zwyczaj wypowiadania pracy służbie w miesiącach letnich dla poprawy budżetu domowego. Pchało to bezrobotne dziewczyny wprost na ulicę.

Źródło horoskopu

[Akt urodzenia] zamieszczony na stronie genealodzy.pl. Wikipedia podaje błędną datę, zamiast 27 grudnia 1870 roku powinna widnieć data 24 sierpnia 1870 r (według starego porządku) albo data 5 września (według nowego porządku).

Informację odczytał i skorygował Wojciech Suchomski, akt urodzenia odnalazł Mirosław Czylek.