KOD (Komitet Obrony Demokracji)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane KOD
Data 26.11.2015, godz. 17:00
Miejscowość Warszawa
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 5° Strzelca
Księżyc 14° Bliźniąt
Ascendent 1° Raka
Horoskop Komitetu Obrony Demokracji

Opis wydarzenia

Polska inicjatywa społeczna zainspirowana artykułem ogłoszonym 18 listopada 2015 na stronie portalu Studio Opinii przez dawnego działacza opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, pisarza i publicystę, Krzysztofa Łozińskiego. Inicjatywa spotkała się z odzewem informatyka i działacza społecznego Mateusza Kijowskiego, współzałożyciela stowarzyszenia „Stop Gwałtom”, który dzień po publikacji artykułu założył na portalu społecznościowym Facebook grupę o nazwie Komitet Obrony Demokracji.

Na pierwsze spotkanie sympatyków KOD, które odbyło się w Warszawie 26 listopada 2015 w sali Sceny Przodownik Teatru Dramatycznego, przyszło ponad dwieście osób. 5 grudnia ukonstytuowały się nieformalne struktury regionalne, między innymi w Olsztynie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. Manifestacja w Warszawie została zorganizowana 12 grudnia 2015. Według Stołecznego Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wzięło w niej udział około 50 tysięcy osób, natomiast według Komendy Stołecznej Policji uczestniczyło w niej od 17 do 20 tysięcy osób.


Kliknij, by zapoznać się z informacją zamieszczoną na Wikipedii.

Źródło horoskopu

Sprawozdanie z pierwszego spotkania KOD w Warszawie [1]. Warto podkreślić, że formalne spotkanie założycielskie stowarzyszenia odbyło się później, 2 grudnia 2015. Tym niemniej za początek samej inicjatywy należałoby uznać publikację artykułu Krzysztofa Łozińskiego "Trzeba założyć KOD" [2], który ukazał się w internecie 18 listopada 2015 roku o godz. 21:37:15.

Informację podał Piotr Piotrowski.