Dunin-Borkowski Jerzy

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jerzy Dunin-Borkowski
Data urodzenia 27.11.1908, godz. 3:00
Miejscowość Krośniewice (52°16′N 19°10′E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 5° Strzelca
Księżyc 15° Koziorożca
Ascendent 14° Wagi
Horoskop Jerzego Dunin-Borkowskiego

Biografia

Kolekcjoner sztuki nazywany Hetmanem Kolekcjonerów Polskich, muzeolog, farmaceuta, twórca Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. Kolekcjonerstwo sztuki było jego pasją od samej młodości - zaczął od kolekcjonowania monet jako kilkulatek, później swoje zasoby poszerzył o malarstwo, wyroby rzemiosła artystycznego, archiwalia i starodruki, w tym inkunabuły.

Uczestniczył w powstaniu warszawskim w szeregach AK. Stracił on w tym czasie m.in. dzieła Caravaggia, Ribery, Bacciarellego, Podkowińskiego i Kossaka, które zgromadził przed wojną. Po wojnie mieszkał w Warszawie, a od 1947 osiadł na stałe w Krośniewicach. W tym czasie studiował farmację w Łodzi. Od lat 50. XX wieku do 1978, prowadził aptekę Pod Łabędziem w Krośniewicach.

Po 1950 eksponował zbiory w prywatnym Muzeum nad Apteką. 25 kwietnia 1965 Klub Miłośników Książki w Łodzi w uznaniu [...] wybitnych zasług wokół Kolekcjonerstwa Pamiątek Polskich uhonorował J. Dunin-Borkowskiego okolicznościową buławą Hetmana Kolekcjonerów Polskich. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz innymi odznaczeniami, odznakami, medalami. Był członkiem honorowym wielu stowarzyszeń kolekcjonerskich, regionalnych i naukowych.

24 października 1978 Dunin-Borkowski przekazał znaczną część swojego zbioru narodowi – został wtedy dożywotnim kustoszem Muzeum swojego imienia w Krośniewicach, które stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zmarł 23 lipca 1992 w Krośniewicach.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Źródło horoskopu

Dane na podstawie metryki urodzenia podał Mirosław Czylek.