Sławińska Helena

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 23:19, 20 lip 2016 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Helena Sławińska
Data urodzenia 12.03.1880, godz. 06:00
Miejscowość Płońsk (52°37′N 20°22′E)
Strefa czasowa GMT +1.24 GMT
Słońce 23° Ryb
Księżyc 6° Barana
Ascendent 5° Ryb
Horoskop Heleny Sławińskiej

Biografia

Polska działaczka społeczna, organizatorka opieki nad dziećmi i młodzieżą, jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła rodziny zastępcze jako formę opieki nad dziećmi osieroconymi.

Po wybuchu I wojny światowej (mąż) Seweryn Sławiński został zmobilizowany, a Helena Sławińska wyjechała z córkami do Krzemieńczuga nad Dnieprem, gdzie kierowała utworzonymi społecznie szkołą początkową i przedszkolem. W roku 1918 przyjechała do Warszawy, a w 1920 do Wilna, skąd niebawem, wobec zbliżających się wojsk bolszewickich, uciekła na Pomorze. W Świeciu zorganizowała, przy finansowej pomocy Misji Angielskiej, ochronkę dla dzieci uchodźców z Wileńszczyzny, działającą od września 1920 do czerwca 1921 roku.

Po wojnie do końca stycznia 1949 roku pracowała w kuratorium jako urzędnik Wydziału Opieki nad Dzieckiem, organizując opiekę nad sierotami (polskimi, żydowskimi i niemieckimi), a także dziećmi powracającymi z ZSRR; uruchomiła kilkanaście nowych Domów Dziecka. Z jej inicjatywy i przy pomocy sióstr szarytek zaczęło działać pogotowie opiekuńcze dla dzieci wymagających natychmiastowej opieki, zorganizowała także akcję kolonijną.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1911 - wyszła za mąż za Seweryna Sławińskiego, inżyniera dróg i mostów, i zamieszkała z mężem w Wilnie. Miała z nim dwie córki: Ewę (ur. 1912) i Irenę (ur. 1913).
  • ~ 1921 - Helena Sławińska przyjechała do Wilna, do męża, który wrócił z wojny z poważnymi problemami zdrowotnymi, także psychicznymi; spadł na nią zatem cały ciężar utrzymania i wychowania córek. Została zatrudniona w Urzędzie Wojewódzkim jako wizytatorka zakładów opiekuńczych na terenie całego województwa wileńskiego.
  • 1938 - została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
  • wiosną 1945 - przyjechała do Białegostoku, gdzie do końca stycznia 1949 roku pracowała w kuratorium jako urzędnik Wydziału Opieki nad Dzieckiem
  • jesienią 1950 - Helena Sławińska, mając 70 lat, przeniosła się do Lublina, zamieszkując z córką Ireną.
  • ~ od 1966 - spędziła unieruchomiona po uszkodzeniu stawu biodrowego u córki Ewy w Warszawie.
  • 19 sierpnia 1974 - data śmierci

Źródło horoskopu

Akt urodzenia odnalazł Mirosław Czylek, rozczytał z języka rosyjskiego i dokonał odpowiedniej korekty Wojciech Suchomski. Wikipedia wskazuje na zupełnie inną, nieprawidłową daną urodzeniową, pomimo faktu wykorzystywania wspomnianego aktu urodzin!

Źródło wspomnianego dokumentu udostępnione przez Wikipedię, lecz błędnie odczytane: akt urodzenia Heleny Bronisławy z Kurnatowskich Sławińskiej nr 246/1880 - Archiwum Państwowe w Płocku [1].