Miłosz Janina

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 11:40, 31 mar 2016 autorstwa Horosk0ppta (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Janina Miłosz
Data urodzenia 10.04.1909, godz. 10:00
Miejscowość Zuzela (52°41'N; 22°14'E)
Strefa czasowa GMT + 1:24
Słońce 20° Barana
Księżyc 11° Strzelca
Ascendent 20° Raka
Horoskop Janiny Miłosz

Biografia

Była żoną Eugeniusza Cękalskiego. W latach 30. XX w., pracując w rozgłośni Polskiego Radia, poznała Czesława Miłosza. Poślubiła go w styczniu 1944 w Warszawie. Po zakończeniu II wojny światowej wyjechała wraz z mężem do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkała do końca życia. Przez ostatnie 10 lat cierpiała na chorobę Alzheimera. Zmarła 17 kwietnia 1986r. w Berkeley. Po jej śmierci Czesław Miłosz napisał wiersz Na pożegnanie mojej żony Janiny [1].

Ciekawostki i fakty z życia

Z artykułu Elizy Szybowicz ("Bezwstyd Miłosza"): w Ameryce, chciała być krytyczką, jednak urodziła dziecko, więc – jak pisze Franaszek – „miast pisać recenzje filmowe, spędzała godziny na karmieniu, przewijaniu i praniu pieluch”. Czesław rozwijał intelekt i talent, Janina stopniowo porzucała wszelkie plany i nadzieje. Z kobiety otwartej i aktywnej społecznie stawała się jędzowato depresyjną domatorką. Z fragmentów jej biografii rozsianych po biografii męża możemy się tylko domyślać piekła frustracji, która przyczyniła się do tej przemiany. Wyrażała ją, jak na ironię, cytując jego wiersz: „I szczera wściekłość opromienia moje rozliczne obowiązki”. W latach 60. jeszcze sprawiła sobie – nie dowiemy się, czy w realnym, czy symbolicznym celu – kamerę 16 mm i letni kurs dla operatorów. Na resztę życia pozostała jej już tylko ironia.

Sam poeta wspominał po latach, że na początku traktowali ten związek jako "poznanie się wyższych umysłów" i windowali go w sferę idealną, co u niego samego brało się zapewne z lęku przed tzw. normalnością, no i oczywiście z pychy, przekonania, że jest się przeznaczonym do wyższych celów [2].


Bardzo się od siebie różnili – ona miała dystans do rzeczywistości, nie lubiła ulegać emocjom. On z kolei nieustannie błądził, swoim pesymizmem odbierał innym chęć do życia. Ukojenia przed depresją szukał w używkach – uwielbiał wódkę, burbon i papierosy. Witold Gombrowicz nie mógł zrozumieć, że taka kobieta jak Janka mogła wytrzymać z kapryśnym Miłoszem [3].

Źródło horoskopu

Metryka urodzenia. Informację podał Wojciech Suchomski.