Zimińska-Sygietyńska Mira

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Mira Zimińska-Sygietyńska
Data urodzenia 22.02.1901, godz. 14:00
Miejscowość Płock (52°32′N 19°42′E)
Strefa czasowa GMT +1:24
Słońce 4° Ryb
Księżyc 21° Wodnika
Ascendent 28° Raka
Horoskop Mira Zimińskiej-Sygietyńskiej

Biografia

Polska aktorka, reżyser i pedagog, współzałożycielka i w latach 1957–1997 dyrektor Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Dama Orderu Orła Białego.

Od dziecka była związana z teatrem. Jej rodzice pracowali w Teatrze w Płocku. Matka była bileterką i bufetową, a ojciec dekoratorem. W latach 1918–1939 występowała jako aktorka i śpiewaczka m.in. w „Qui Pro Quo”, „Morskim Oku”, „Bandzie”, „Cyruliku Warszawskim”, „Ali Babie”, Teatrze Kameralnym. Zdarzało się, że występowała również w roli konferansjera. Matka ukraińskim aktorom Mirę wtedy niejako "wypożyczyła", przyczyniając się do wczesnego startu córki w świecie teatru [1].

W 1929 zadebiutowała jako aktorka teatralna, występując w Teatrze Polskim w Artystach. Swoimi rolami dramatycznymi szybko zdobyła uznanie zarówno krytyki jak i publiczności. W latach 1928–38 i 1946–48 była aktorką dramatyczną i komediową w warszawskich teatrach: Polskim, Ateneum, Kameralnym.

W 1948 wraz z Tadeuszem Sygietyńskim założyła Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W 1955, po śmierci Sygietyńskiego, Zimińska została kierownikiem artystycznym zespołu, natomiast od 1957 była jego dyrektorem. Była założycielką i pomysłodawczynią Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Varsovia” z siedzibą w Warszawie (nazywanego „Małym Mazowszem”). Zespół istnieje od roku 1978 do dzisiaj.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii i w serwisie Culture.pl.

Kluczowe wydarzenia

  • ~ w wieku lat siedmiu zadebiutowała rólką Stasi w "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej. Udany debiut sprawił, że powierzono jej także rólkę w sztuce Tadeusza Rittnera "W małym domku", później zaś grała także w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego
  • ~ wieku 16 lat wyszła za mąż za Jana Zimińskiego; małżeństwo to nie było jednak szczęśliwe i w chwili gdy Jan Zimiński objął funkcję kapelmistrza teatru w Radomiu - stało się fikcją. Ostatecznie rozpadło się w 1920 roku [2].
  • 19 maja 1955 - śmierć męża, Tadeusza Sygietyńskiego
  • 26 stycznia 1997 - zmarła w Warszawie

Ciekawostki

Nieoficjalnie aktorka podawała rok 1895 jako datę swoich urodzin.

Zimińska stała się jedną z pierwszych polskich automobilistek. Prowadziła tak luksusowe maszyny jak mercedesy oraz słynny na całą Warszawę czerwony kabriolet marki Bugatti [3]. Jako pierwsza Polka brała udział w rajdach samochodowych.

W rozmowie z Bogusławem Kaczyńskim z 1990 roku mówiła, że umiała udawać wszystkich już jako piętnastolatka. "Czasami tymi parodiami niszczyłam ludzi" – napisała w swojej książce – "Ale o to w parodiach chodzi, żeby ludziom trochę dokuczyć".

Źródło horoskopu

Księga metrykalna rzymskokatolickiej parafii św. Bartłomieja w Płocku: „Stawili się Jakub Burzyński lat 34 liczący brukarz w Płocku zamieszkały, w obecności Jana Warzyńskiego lat 38 szewca i Stanisława Zajdler lat 35 służącego w Płocku zamieszkałych i przedstawili nam niemowlę płci żeńskiej oznajmiając, że ono urodziło się w Płocku przy ulicy Misjonarskiej w domu pod numerem 6, lutego dziewiątego (22) bieżącego roku o godzinie drugiej po południu z jego prawowitej żony Maryanny z Barańskich, 38 lat mającej”. [4]

Rodzicami chrzestnymi zostali Jan Warzyński i Marianna Markowska.


Informację dostarczył Mirosław Czylek.