Zelwerowicz Aleksander

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Aleksander Zelwerowicz
Data urodzenia 14.08.1877, godz. 23:00
Miejscowość Lublin ( 51°14′N 22°34′E)
Strefa czasowa GMT + 1:30
Słońce 23° Lwa
Księżyc 10° Skorpiona
Ascendent 11° Bliźniąt
Horoskop Aleksandra Zelwerowicza

Biografia

Polski aktor, reżyser, dyrektor teatru, pedagog, mąż reżyserki Krystyny Severin-Zelwerowicz. Jego dorobek twórczy obejmuje ok. 900 ról. Ceniony reżyser, głównie komedii np. Fredry i Blizińskiego, przygotował ok. 280 przedstawień. Był obdarzony doskonałą pamięcią i aktorską intuicją. Grał barwnie, wyraziście, żywiołowo, z wielką łatwością i wyczuciem ulegał transformacjom. Świetnie kreował role charakterystyczne, brawurowo grał w farsach.

Był dyrektorem scen w Łodzi i Wilnie, dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie. Występował gościnnie w Poznaniu, Wilnie i Lublinie. Reżyserował również i występował gościnnie w Rydze i w Pradze. W 1925 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W czasie okupacji Zelwerowicz wycofał się z życia teatralnego. Pracował jako kasjer i intendent w Domu Czerwonego Krzyża w Oryszewie. W czasie Powstania Warszawskiego współpracował z Radą Główną Opiekuńczą, w swoim warszawskim mieszkaniu ukrywał Żydów. W 1977 wraz z córką Heleną Orchon-Zelwerowicz otrzymał tytuł "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i w biografii przedstawionej w serwisie Culture.pl.

Kluczowe wydarzenia

  • ok 1890 - nie udało mu się zdać egzaminów w rosyjskim IV Gimnazjum Męskim o profilu klasycznym, w którym uczył się od 1886 roku, opuścił szkołę [1]
  • 1896 - debiut sceniczny w przedstawieniu w Komedii omyłek Szekspira
  • 1897 - podjął naukę w Klasie Dykcji i Deklamacji Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, którą w tym samym roku ukończył Otrzymał także patent Szkoły Handlowej i wyjechał na studia do Genewy.
  • 1899 - przyjechał ze Szwajcarii na wakacje do Polski, rozpoczął pracę w teatrze łódzkim i nigdy już nie wrócił na studia
  • 1908 - Zelwerowicz objął dyrekcję łódzkiego teatru Victoria i stworzył tu scenę. 1909 roku teatr Victoria spłonął, grupa otrzymała do dyspozycji nowy gmach, który w 1911 roku także strawił pożar.
  • 1912 - Zelwerowicz został zaangażowany do nowo założonego w Warszawie przez Arnolda Szyfmana Teatru Polskiego. Odtąd, z przerwami, pracował z Szyfmanem przez ponad trzydzieści pięć lat.
  • od 1948 - męczyła go choroba prowadząca do niedowłądu rąk i nóg. Mimo to występował jeszcze w 1954 r., choć nie mógł już wtedy chodzić [2]
  • 1949 - Prezydent RP Bolesław Bierut nadał mu Order Sztandaru Pracy I klasy
  • 18 czerwca 1955 - zmarł w Warszawie

Ciekawostki

W biografii napisanej przez Barbarę Osterloff mowa jest o skomplikowanych relacjach prywatnych aktora. Począwszy od domu rodzinnego, poprzez małżeństwa, aż po relacje z dziećmi: z ich emigracją z Polski aktor nigdy sie nie pogodził. A także o okupacyjnym bohaterstwie [3].

Źródło horoskopu

Akt urodzenia, zamieszczony na stronie lubelskiego archiwum państwowego [4]. Informację dostarczyli Wojciech Suchomski i Mirosław Czylek.