Wajs Bronisława "Papusza"

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Papusza (Bronisława Wajs)
Data urodzenia 17.08.1908, godz. 05:00
Miejscowość Sitaniec (50°45′N 23°14′E)
Strefa czasowa GMT + 1:24
Słońce 24° Lwa
Księżyc 3° Byka
Ascendent 26° Lwa
Horoskop Bronisławy Wajs "Papuszy"


Biografia

Polska poetka wywodząca się z grupy etnicznej Polska Roma (polscy Romowie nizinni), pisząca w języku romskim.

Nigdy nie uczęszczała do szkoły. W wieku 16 lat została wydana za mąż za starszego o 24 lata harfiarza Dionizego Wajsa (zm. 1972), brata jej ojczyma. Nie mieli dzieci, choć po II wojnie światowej wychowywali wojennego sierotę o imieniu Władysław, który nazywany był Tarzanio. Była jedną z niewielu kobiet romskich, które samodzielnie nauczyły się pisać i czytać. Odkrywcą talentu poetki i tłumaczem z języka romskiego był w roku 1949 Jerzy Ficowski. Pierwsze tłumaczenia przesłał Julianowi Tuwimowi, który doprowadził do ich publikacji. Od 1962 Bronisława Wajs należała do Związku Literatów Polskich. Jej wiersze przekładane były na języki: niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, szwedzki, włoski.

W środowisku romskim spotykała się z niechęcią, ze względu na odstępstwo od tradycyjnej roli kobiety. Została odrzucona z powodu zdrady plemiennych tajemnic po ukazaniu się w 1953 roku książki Ficowskiego Cyganie polscy, w której autor opisał wierzenia, prawa moralne oraz słownik romskich wyrażeń. Szykany, którym była poddana, spowodowały wystąpienie choroby psychicznej i konieczność okresowego leczenia w zakładach psychiatrycznych.


Z szerszą biografią można zapoznać się w Wikipedii oraz w artykule o Papuszy autorstwa Janusza R. Kowalczyka.

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1924 - wydano ją za mąż za Dionizego Wajsa brata ojczyma, kiedy miała 16 lat. Jej mąż dobiegał wówczas czterdziestki. Z jej rozmaitych wspomnień wynika, iż nie było to szczęśliwe zamążpójście [1].
  • lato 1949 - do taboru Dionizego Wajsa trafia 25 letni Jerzy Ficowski, początkujący poeta, uciekający przed bezpieką; tak zrodziła się wielka przyjaźń
  • 1978 - Papusza otrzymuje nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki: dziesięć tysięcy złotych.
  • 08 lutego 1987 - zmarła w Inowrocławiu.
  • 2013 – zrealizowany został poświęcony jej film fabularny „Papusza” według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, z Jowitą Budnik w roli tytułowej.

Ciekawostki

Jej przyszłość zdecydowała się trzeciej nocy po narodzinach. Cyganie opowiadają, że wtedy zjawił się duch. Wyliczył dobro, które ją spotka, zło, które przeżyje. Ostrzegł. Matka dziecka spodziewała się wizyty, bała się, więc tej nocy była z nią stara Cyganka. Słów ducha nikomu nie mogły powtórzyć. Szeptały tylko między sobą: 'Albo będzie z niej wielka duma, albo wielki wstyd'.

za serwisem: [2]

Po opublikowaniu w 1956 r. tomiku "Pieśni Papuszy" poetka stała się sławna. Nadal jednak żyła skromnie, wręcz ubogo, utrzymując z wróżbiarstwa siebie, chorego męża i przygarniętego na wychowanie chłopca, którego pieszczotliwie nazywała Tarzanem.

(to samo źródło cytatu)

Źródło horoskopu

Ustalenia prof. Dariusza Rymara, cytowane w artykule Dariusza Barańskiego "Tajemnica urodzin Papuszy wyjaśniona. Tylko i aż jedna tajemnica...". Papusza urodziła się 17 sierpnia 1908 r. o godz. 5 rano w Sitańcu [3].

Niezależnie od siebie link do artykułu podali: Robert Antoniak i Mirosław Czylek.