Tajber Paula Zofia

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Paula Zofia Tajber
Data urodzenia 23.6.1890, godz. 17:00
Miejscowość Biała Podlaska (52°02′N 23°07′E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 3° Raka
Księżyc 11° Panny
Ascendent 25° Skorpiona
Horoskop Pauli Zofii Tajber

Biografia

Polska zakonnica katolicka, Służebnica Boża Kościoła katolickiego. Rodzicami Zofii Tajber byli Rudolf Tajber oraz Maria z Luksów; prowadzili tartak, fabrykę sztyftów oraz prawideł szewskich. Zofia Tajber była ich piętnastym, a zarazem ostatnim dzieckiem. W 1911 Zofia Tajber rozpoczęła w Kijowie studia muzyczne, które następnie kontynuowała w Berlinie oraz w Warszawie. W 1920 roku w Krakowie przedstawiła miejscowej władzy kościelnej plan założenia nowego zgromadzenia, a następnie przez kilka lat przygotowywała się do tego zadania. Arcybiskup Stefan Sapieha udzielił zgody i 1923 roku powstał pierwszy dom Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana w Prądniku Białym koło Krakowa, którego była przełożoną do 1961 roku.

W okresie najcięższych prób, tj. w czasie wojny i okupacji Stowarzyszenie Matki Tajber zdało egzamin niejako z wyróżnieniem. Zburzone albo ograbione domy i sklepy zdawały się bardziej rozpalać w siostrach płomień poświęcenia. Do Domu Głównego przygarnęły ok. 40 opuszczonych chłopców, w innych znowu ukrywały dzieci żydowskie. Zaopatrywały wysiedlonych, uciekinierów, partyzantów, organizowały pomoc dla jeńców w barakach i za drutami [1].

Szerząca się sława świętości Matki Pauli Zofii Tajber pozwoliła na otwarcie w 1993 roku jej procesu beatyfikacyjnego.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Opoka.org.pl

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1915 - nawróciła się na katolicyzm.
  • 24 października 1923 - powstał pierwszy dom Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana.
  • 28 maja 1963 - zmarła w Siedlcu pod Krakowem.
  • 1993 - otwarcie przewodu beatyfikacyjnego.

Ciekawostki

Kazanie na jej pogrzebie wygłosił Karol Wojtyła, podówczas krakowski biskup pomocniczy.

Źródło horoskopu

„Urodziłam się w Polsce pod zaborem rosyjskim 23 czerwca, o godzinie piątej po południu, 1890 r. w Białej Podlaskiej, z bogobojnych, przykładnych, majętnych rodziców” - tak opowiadanie o swoim życiu zaczyna m. Paula Zofia Tajber. Znaleziono na stronie www.opoka.org [2], informacje odnalazł Mirosław Czylek.