Sempoliński Ludwik

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Ludwik Sempoliński
Data urodzenia 18.08.1899, godz. 11:00
Miejscowość Warszawa (52°13'N 21°00'E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 26° Lwa
Księżyc 16° Koziorożca
Ascendent 29° Wagi
Horoskop Ludwika Sempolińskiego

Biografia

Wybitny polski aktor, reżyser i pedagog, również tancerz. Ukończył warszawską Szkołę Zgromadzenia Kupców przy ul. Waliców, a następnie podjął studia w Wyższej Szkole Handlowej, której jednak nie ukończył. Związany z warszawskimi (m.in. "Morskie Oko", "Cyrulik Warszawski") i krakowskimi teatrzykami rewiowymi, kabaretami i operetką. Po wojnie grał na scenach Łodzi, Krakowa i w warszawskim Teatrze Syrena. Znany z brawurowych wykonań różnych piosenek (m.in. Tomasz, ach Tomasz, skąd ty to masz).

Grywał postaci charakterystyczne niemal wyłącznie w komediach, i to takich, których schemat fabularny oparty na nieporozumieniach pozwalał eksploatować "skeczowe" zacięcie jego aktorstwa [1]. Najbardziej znanymi produkcjami w jakich zagrał były: "Manewry miłosne" (1935, reż. J. Nowina-Przybylski i K. Tom), "Paweł i Gaweł" (1938, reż. Mieczysław Krawicz) oraz "Ja tu rządzę" (1939, reż. Mieczysław Krawicz). W czasie II wojny światowej musiał się ukrywać, Niemcy poszukiwali go za parodiowanie Adolfa Hitlera w piosence "Ten wąsik" [2].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i w biogramie na stronie Culture.pl

Kluczowe wydarzenia

  • 9 lipca 1918 - debiut w kabarecie artystycznym Sfinks
  • od 1954 do 1969 - był wykładowcą, a potem profesorem warszawskiej PWST [3]
  • 17 kwietnia 1981 - zmarł w Warszawie

Ciekawostki

Jako uczniowi szkoły handlowej nie wypadało mu występować pod swoim nazwiskiem, toteż przez krótki czas używał pseudonimu Bohdan Kierski.


Od lat dziecinnych pociągał go teatr. Po dziesięcioleciach wyznał, że zafascynował się sceną oglądając na niej Stefana Jaracza i Bolesława Leszczyńskiego. [4]. Wspominał po latach:

Na skutek rozmaitych widowisk zacząłem spisywać sobie z płyt gramofonowych monologi nagrane przez Fertnera i Hryniewicza, jak 'Szmul swat' czy 'Dorożkarz warszawski'. Wyuczyłem się ich na pamięć wraz ze wszystkimi akcentami i załamaniami głosów artystów, i później przy wygłaszaniu tychże przed licznym gronem bliższej i dalszej rodziny, i zaproszonych gości, podczas jakichś uroczystości familijnych, odnosiłem szalone sukcesy.

Źródło horoskopu

Akt urodzenia [5] podany przez portal genealodzy.pl [6]. Informację dostarczył Jarosław Gronert.