Pomnik Chrystusa Króla

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie
Data 21.11.2010, godz. 16:00
Miejscowość Świebodzin (52°14′N 15°32′E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 30° Skorpiona
Księżyc 28° Byka
Ascendent 3° Bliźniąt
Horoskop odsłonięcia Pomnika Chrystusa Króla

Opis

Pomnik Chrystusa Króla – Wotum wdzięczności (Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata) – pomnik przedstawiający Jezusa Chrystusa znajdujący się w Świebodzinie przy ul. Sulechowskiej. Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości sztucznie usypanym kopcu (łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m). Ostateczny ciężar konstrukcji szacowany jest na ponad 440 ton.

Pomnik Chrystusa i Bazylikę wybudowano za pieniądze z datków. Inspiratorami i pomysłodawcami obiektów byli miejscowi księża: ks. prałat Sylwester Zawadzki i ks. Eugeniusz Machulski. Jeden to proboszcz, drugi – członek Zgromadzenia Księży Marianów. Nie dysponując środkami finansowymi ani atrybutami władzy, potrafili zorganizować wsparcie innych i wykonać wielkie, służące nie tylko wiernym, budowle [1].

Budowla swoim wyglądem nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro [2], od którego jest o 3 metry wyższa. Obecnie statua pomnika w Świebodzinie jest najwyższą rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa na świecie. W czerwcu 2011 roku w Limie w Peru stanęła podobna, licząca 37 metrów figura Chrystusa Pacyfiku (z czego 22 m mierzy statua a 15 m podstawa pomnika).

Burmistrz Świebodzina oświadczył onegdaj: „Pomnik Chrystusa Króla to maszynka do zarabiania pieniędzy”. Skrytykowany, uznał określenie maszynka za niefortunne. Jednak figura o wysokości 36 m, ustawiona na 16,5 metrowym kopcu, przyciąga turystów i pielgrzymów. Korzystają na tym świebodzińscy handlowcy, hotelarze i restauratorzy. W mieście przybyło miejsc pracy [3] Według oficjalnych informacji ze strony Figura Chrystusa Króla Wszechświata "Miesięcznie przybywa około 80 tyś. pielgrzymów. Przybywają pielgrzymki z najdalszych krajów świata takich jak: Chiny, Korea, Meksyk, Rosja, Filipiny, Australia oraz z całej Europy i Polski".


Z szerszym opisem można zapoznać się na Wikipedii. Strona Główna Figury Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pomnik Chrystusa Króla napędza gospodarkę - artykuł z Newsweeka.

Kluczowe wydarzenia

  • 26 listopada 2000 - pomysł budowy Pomnika pojawił się dokładnie wtedy. Właśnie w tym dniu Świebodzin intronizował Chrystusa Króla [4]
  • 29 września 2006 - rada miejska Świebodzina podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta oraz gminy Świebodzin.
  • 23 października 2010 - jeden z pracowników zatrudnionych przy demontażu dźwigu został poważnie ranny. Element dźwigu zmiażdżył mu nogę [5].
  • 6 listopada 2010 - zakończenie budowy, o godzinie 15:57 kliknij by zobaczyć kosmogram zakończenia budowy.

Ciekawostki

Pomnik Jezusa w Świebodzinie uruchomił podobne inicjatywy, oprócz wyżej wspomnianej figury Chrystusa z Peru. Planowana budowa w Rosji ma przyćmić polski projekt:

"rosyjska wersja będzie stała na 50-metrowym piedestale z brązu (dla porównania, świebodziński kopiec ma zaledwie 16,5m). 33-metrowa figura Chrystusa, symbolizująca lata jakie Jezus przeżył na ziemi, w połączeniu z cokołem da razem 83-metry. Ma to być największa tego typu rzeźba na świecie" źródło: Gazeta Wyborcza.

Źródło horoskopu

Dziennik Fakt podaje: "Punktualnie o godzinie 16 pomnik został uroczyście odsłonięty i poświęcony" Fakt 21.11.2010. Godzina zakończenia budowy znajduje się na stronie Mojego Miasta Wrocław.

Informację dostarczył Mirosław Czylek.