Pieniążek Szczepan

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane prof. Szczepan Pieniążek
Data urodzenia 27.12.1913, godz. 22:00
Miejscowość Słup (51N57; 21E41)
Strefa czasowa GMT+1:24:06
Słońce 6° Koziorożca
Księżyc 9° Koziorożca
Ascendent 14° Panny
Horoskop Szczepana Pieniążka

Biografia

Botanik, humanista, pedagog, autorytet sadowniczego środowiska naukowego, założyciel Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, członek i wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. W pracy naukowej zajmował się pomologią, fizjologią roślin, uprawą drzew owocowych, ochroną sadów. Opublikował około 100 prac naukowych, m.in. podręcznik akademicki Sadownictwo (1954), Dookoła sadowniczego świata (1965, przekłady czeski, bułgarski i węgierski), Gdy zakwitną jabłonie (1971, przekład czeski).

Praktyką prof. Pieniążka było, że wszyscy młodzi pracownicy zatrudniani w Instytucie Sadownictwa SGGW byli wysyłani na staże naukowe za granicę. Przeważnie do Stanów Zjednoczonych albo Wielkiej Brytanii. W wyniku jego działań w czasach żelaznej kurtyny ponad 1000 osób odbyło staż w Stanach Zjednoczonych, a blisko 100 w Europie [1].

Prof. Szczepan Pieniążek był autorem rewolucji w polskim sadownictwie. Odznaczony został m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1994). Był doktorem honoris causa Akademii Rolniczych w Krakowie, Poznaniu i Szczecinie, warszawskiej SGGW oraz Uniwersytetu w Bonn.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 1 września 1939 - ożenił się z Janiną Praską (ur. 28 sierpnia 1914 w Warszawie, profesor fizjologii roślin). Mieli dwoje dzieci: córkę Emilię (ur. 1942, zamężną Mroczkowską) oraz syna Normana (ur. 1946).
  • 1946 - powrócił do Polski i został profesorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz kierownikiem Katedry Sadownictwa tej uczelni.
  • 23 stycznia 1951 - w Skierniewicach rozpoczął działalność Instytut Sadownictwa, w którym stanowisko dyrektora objął profesor Pieniążek. Funkcję tę pełnił do 1983 r.
  • 1 lipca 2008 roku - zmarł w domu spokojnej starości w Konstancinie-Jeziornie. Miał 95 lat.

Ciekawostki

Jego słynne zdanie, które zapisała historia nauki to: ”chcę doprowadzić do tego, żeby 1 kg jabłek kosztował mniej niż 1 kg chleba[2]

"Profesor słynął z tego, że nikt się nie bał wejść do jego gabinetu. To był bardzo ciepły, życzliwy człowiek i wszyscy go takim zapamiętamy. I być może cały jego sukces wziął się stąd, że wiele rzeczy robił z chęci, a nie z poczucia obowiązku" - podsumowała rzeczniczka Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach [3].

Źródło horoskopu

Informację na podstawie aktu parafialnego podał Mirosław Czylek.