Ochorowicz Julian

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Julian Ochorowicz
Data urodzenia 23.02.1850, godz. 15:00
Miejscowość Radzymin (52°25′N 21°10′E)
Strefa czasowa GMT
Słońce 5° Ryb
Księżyc 25° Raka
Ascendent 11° Lwa
Horoskop Juliana Ochorowicza

Biografia

Polski psycholog, filozof, wynalazca, poeta, publicysta i fotografik. Teoretyk pozytywizmu. Badacz psychologii eksperymentalnej w zakresie zjawisk mediumicznych. Stworzył podstawy teorii ideoplastii. Jest uważany za polskiego pioniera psychologii eksperymentalnej i hipnologii, który stworzył laboratorium psychologiczne w Wiśle.

W 1877 r. opracował teoretyczne zagadnienie telewizji monochromatycznej (ekran zbudowany z żarówek, które wyświetlają nadawany obraz zamieniony na zbiór punktów). Opublikował na ten temat artykuł w czasopiśmie „Kosmos”. W 1885 kilkakrotnie prezentował udoskonalony przez siebie telefon. Podejmował szereg interesujących badań, głównie technicznych (wynalazki mikrofonów, aparatów do przenoszenia na odległość dźwięku i światła itp., stąd uważany jest za prekursora radia i telewizji.

Publikował swe prace o psychologii wychowania w dziale pedagogiki w Encyklopedii Wychowawczej, tym samym wniósł wkład naukowy w polską pedagogikę. Wspólnie z Bogdanem Hoffem architektem i etnografem zbudował kilka willi-pensjonatów: „Maja”, „Sokół”, „Placówka”, a murowana „Ochorowiczówka” istnieje do dnia dzisiejszego przy ul. Ochorowicza (na Dzielnicach). Julian Ochorowicz fotografował Wisłę i jej okolice, ponadto propagował jej walory wypoczynkowe wśród społeczeństwa. Był współzałożycielem pierwszej polskiej organizacji turystycznej na Śląsku Cieszyńskim - Polskiego Towarzystwa Turystycznego „Beskid” z siedzibą w Cieszynie.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 1874 - po przedstawieniu publicznie pracy dysertacyjnej pod tytułem: O warunkach świadomości, otrzymał stopień doktora nauk filozoficznych na Uniwersytecie w Lipsku, współpracując tam jako asystent w zespole naukowym prof. Wilhelma Wundta
  • 1882 - przedstawiając na wydziale psychologii i filozofii przyrody w Uniwersytecie Lwowskim rozprawę habilitacyjną, zatytułowaną Rozwój filozoficznych i chemicznych pojęć o atomach otrzymał stopień doktora habilitowanego
  • 1881/1882 - był doktorem docentem na wydziale psychologii i filozofii przyrody w Uniwersytecie Lwowskim
  • od 1900 - był prezesem Kasy Literackiej OPIS
  • 1 maja 1917 - zmarł w Warszawie

Ciekawostki

Wspierał psychologicznie wielu ludzi nauki i kultury będących znamienitymi gośćmi pensjonatów wypoczynkowych w Wiśle, m.in.: Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Marię Konopnicką i innych [1].

Badał empirycznie zagadnienia z dziedziny hipnotyzmu, telepatii, także mediumizmu – wiele wyrażonych przez niego poglądów, chociaż nie zostały one systematycznie wyłożone w formie dopracowanej teorii, pozwala zaliczać Ochorowicza do prekursorów koncepcji psychologii nieświadomości wyprzedzających idee Freuda.

Źródło horoskopu

Akt chrztu z genetyka.pl Warszawa Św. Krzyż – skan nr 565.

Informację podał Jarosław Gronert.