Mankiewiczówna Tola

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Tola Mankiewiczówna
Data urodzenia 07.05.1900, godz. 07:00
Miejscowość Bronowo (53°09′N 22°18′E)
Strefa czasowa GMT +1:24
Słońce 17° Byka
Księżyc 24° Lwa
Ascendent 6° Raka


Horoskop Toli Mankiewiczówny


Biografia

Teodora Raabe z domu Oleksa. Polska aktorka, piosenkarka oraz śpiewaczka operowa (sopran liryczny) i operetkowa. Jedna z najpopularniejszych aktorek i piosenkarek dwudziestolecia międzywojennego.

Jako aktorka debiutowała w 1921 r. na deskach Opery Krakowskiej rolą w Hrabinie Stanisława Moniuszki. Do 1924 była związana z Operą Warszawską, po czym przez kolejne cztery lata pobierała studia wokalne w Mediolanie. Do opery wróciła w latach 1922–1931, jako solistka śpiewając partie sopranowo–liryczne. Od 1931 karierę wokalną kontynuowała w czołowych warszawskich teatrzykach i rewiach dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki pięknemu i dobrze wyszkolonemu głosowi wylansowała wiele przebojów, takich jak: „Odrobinę szczęścia w miłości”, „Jak za dawnych lat”, „W maleńkiej cichej kawiarence”, „Już nie mogę dłużej kryć”, „Ach, jak oni się kochają”, „Śpij, syneczku, śpij”. Tworzyła wraz z Aleksandrem Żabczyńskim niezwykle popularną w dwudziestoleciu międzywojennym parę sceniczną, wystąpiła w czołowych przedwojennych filmowych produkcjach muzycznych. Odnosiła sukcesy w Berlinie (Wintergarden, 1935, 1938) i w Hamburgu (Hansa Theater), Austrii i Czechosłowacji, zwyciężyła w plebiscycie gazety polonijnej Nowy wiek (1938) na najpopularniejszą parę aktorską (z Eugeniuszem Bodo) [1].

Po zakończeniu wojny występowała w pierwszym powojennym kabarecie „Kukułka”, a także dużo koncertowała i dawała wiele recitali. Współpracowała też ze stołecznymi teatrami i Operetką Warszawską, ale nigdy już nie odzyskała przedwojennej popularności. Jej mężem od 1935 roku był Tadeusz Raabe, adwokat. Nie mieli dzieci. Po jego śmierci w 1975 roku, Mankiewiczówna zakończyła karierę sceniczną i pracowała jako urzędniczka.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 1915 - wyjechała do Warszawy, gdzie miała opiekę i wsparcie finansowe w osobach krewnej i brata mamy - ks. Stanisława Mankiewicza [2]
  • 18 grudnia 1918 r. - debiut sceniczny w Operze Krakowskiej
  • wrzesień 1921 - debiut w filmie
  • kwiecień 1922 - debiut solowy w Operze Warszawskiej partią Aliny w operze Władysława Żeleńskiego „Goplana
  • 1924/1928 - studiowała na wydziale wokalnym w Mediolanie
  • 30 września 1956 - zakończyła karierę sceniczną
  • 27 października 1985 - Tola Mankiewiczówna umarła w artystycznym zapomnieniu i niedostatku [3]

Ciekawostki

Wakacyjne miesiące 1939 r. Mankiewiczówna wraz mężem spędziła nad morzem i na podróżowaniu po kraju, w oczekiwaniu na wyniki rozmów w sprawie tournée po Stanach Zjednoczonych i udziału w amerykańskim filmie wraz z Janem Kiepurą.

Niestety, pożoga wojenna artystyczne plany udaremniła [4]

Źródło horoskopu

Akt urodzenia: [5]

Informację dostarczył Wojciech Suchomski dzięki More Maiorum.