Krüger-Syrokomska Halina

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Halina Krüger-Syrokomska
Data urodzenia 30.05.1938, godz. 02:30
Miejscowość Warszawa
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 8° Bliźniąt
Księżyc 15° Bliźniąt
Ascendent 16° Byka
Horoskop Haliny Krüger-Syrokomskiej

Biografia

Jedna z najwybitniejszych polskich taterniczek, alpinistek, himalaistek. Od początku za cel postawiła sobie propagowanie alpinizmu kobiecego i przechodzenia coraz trudniejszych dróg w czysto żeńskich zespołach, na co, męskie wówczas środowisko, patrzyło początkowo dość wrogo bądź z pobłażaniem. W 1975 roku jako pierwsza Europejka stanęła na Gaszerbrumie II, wchodząc nań w duecie z Anną Okopińską. Przez pewien czas jej partnerką wspinaczkową była, mimo różnic w charakterach, Wanda Rutkiewicz.

Pierwsza Europejka na ośmiotysięczniku, polski rekord wysokości kobiet w Pamirze, wiele pierwszych kobiecych przejść w Tatrach, drogi w Alpach francuskich i szwajcarskich, zdobycie filaru Trollryggen w Norwegii. Należała do pierwszego pokolenia powojennych wspinaczy. Brała udział we wszystkich najważniejszych wyprawach swoich czasów, usilnie promując ideę wspinania się w kobiecych zespołach.

Kwiecisty język był jedną z wielu form wyrazu Haliny, która jak wielu ludzi gór wyróżniała się ekscentrycznością. Była niezwykle oczytana, miała szerokie horyzonty, pochodziła z inteligenckiego domu, ukończyła historię sztuki [1]. Chciała rozwijać ideę alpinizmu kobiecego. Uczyła młodsze od siebie kobiety, jak się zachowywać w górach, pisała o kobiecym wspinaniu i była dla niektórych młodszych koleżanek autorytetem.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Artykuł - O Halinie, kw.warszawa.pl

Kluczowe wydarzenia

  • 11 lutego 1961 roku - została żoną Janusza Syrokomskiego. Po jakimś czasie na świat przyszła ich córka Marianna. Udało jej się doskonale zachować równowagę między życiem rodzinnym a wyprawami w góry.
  • 12 sierpnia 1975 – wejście na Gaszerbrum II (z Anną Okopińską)
  • 30 lipca 1982 - zmarła w czasie kobiecej wyprawy na K2 w 1982, w obozie II na Żebrze Abruzzi. Przyczyną śmierci był prawdopodobnie obrzęk mózgu, spowodowany chorobą wysokościową, lub zator tętnicy płucnej.

Ciekawostki

Była charyzmatyczną postacią i osobowością, która emanowała radością życia i siłą wewnętrzną. Miała w sobie polot, fantazję - mówi w magazynie "Moje książki" Anna Kamińska, która otrzymała Nagrodę Literacką Zakopanego za książkę "Halina. Dziś już nie ma takich kobiet".

- Miała też taką piękną cechę, że budowała wspólnotę. To wszyscy mówią, że gdy Halina odeszła, gdy pewnego razu nie wróciła z gór, wszyscy to poczuli nie w taki sposób, że odeszła jakaś ich koleżanka, która się wspina, tylko odnieśli wrażenie, że pojawiła się pustka w całym środowisku, że to jest wyrwa w całej polskiej grupie wspinaczy, że zabrakło fundamentu, który tę grupę tworzył - mówi Anna Kamińska i dodaje, że himalaistka poza górami miała mnóstwo innych zainteresowań [2].

Kiedy pada pytanie o polskie himalaistki, większość osób potrafi wymienić tylko nazwisko Wandy Rutkiewicz. Gdy pracowałam nad książką o Wandzie, rozmawiałam z himalaistami, którzy często powtarzali: „Wanda była skryta, w górach kalkulowała, nie wiadomo było, jaką podejmie decyzję, ale za to Halina…!”. I tu padały niezwykłe historie związane z otwartością, żywiołowością, emocjonalnością i generalnie ekspresją Haliny [3].

Pierwszy wyjazd w Alpy z Wandą Błaszkiewicz (Rutkiewicz) w 1967 roku przyniósł zespołowi duże uznanie zachodniego świata wspinaczkowego ze względu na jego czysto kobiecy skład. Podczas tej wyprawy zespół zaliczył udany wycof z drogi Bonattiego na Aiguille du Grépon co uznane zostało jako trudniejsze niż samo przejście drogi. Od tego czasu Halina mocno zaangażowała się w walkę o prawa wspinających się kobiet do samodzielnego wspinania i udziału w wyprawach.

Z listów i pamiętników Haliny wynika, że w górach odnajdowała radość życia – wspinała się dla przyjemności, nie dla rozgłosu, pomimo, że osiągnęła w kobiecym wspinaniu światową sławę. Liczyła się dla niej zawsze ładna góra, trudna ściana, ciekawa droga. Świadomie dążyła do emancypacji kobiecego wspinania, ceniąc sobie przede wszystkim samodzielność i niezależność. Paliła fajkę, klęła jak szewc, bywała bardzo ekscentryczna i (jak twierdzą jej znajomi i partnerzy od liny) nigdy nikogo nie zawiodła, nie znosiła nieuczciwości i można było zawsze na niej polegać i jej ufać [4]. Marianna Syrokomska-Kantecka - córka Haliny.

Źródło horoskopu

Godzina urodzenia podana przez ojca Edmunda Krzyśko w kancelarii Parafii Św. Krzyża w Warszawie. Z: "Halina - dziś już nie ma takich kobiet", Anna Kamińska, s. 11, Wydawnictwo Literackie.

Informację dostarczył Mirosław Czylek.