Hołdys Zbigniew

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Zbigniew Hołdys
Data urodzenia 19.12.1951, godz. 01:00
Miejscowość Lublin (51°14′N 22°34′E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 27° Strzelca
Księżyc 28° Lwa
Ascendent 14° Wagi
Horoskop Zbigniewa Hołdysa

Biografia

Polski wokalista, muzyk, kompozytor i instrumentalista, poeta, dziennikarz, grafik oraz scenarzysta filmowy. W latach 1977–1991 lider, kompozytor i gitarzysta grupy muzycznej Perfect, której był współzałożycielem.

W 1970 dokonał pierwszych w Polsce nagrań techniką one-man-band (sam zagrał na wszystkich instrumentach). Wkrótce potem jako niespełna 19-latek został członkiem zespołu „Maryla Rodowicz i Jej Gitarzyści”. W kolejnych latach Hołdys zajmował się tworzeniem własnych projektów (zespół Dzikie Dziecko, nagrania solowe) i pracą na rzecz innych artystów (Andrzej i Eliza, 2 plus 1, Anna Jantar). Latem 1978 dołączył do grupy muzycznej Perfect Super Show and Disco Band, założonej na przełomie 1977 i 1978 roku przez Wojciecha Morawskiego, Zdzisława Zawadzkiego, Pawła Tabakę, Ewę Konarzewską i Barbarę Trzetrzelewską. W 1978 Hołdys wraz z zespołem wyjechał do USA, gdzie z przerwami koncertował w klubach polonijnych do 1979. Tuż po powrocie do kraju Hołdys zakończył współpracę z Konarzewską i Trzetrzelewską. Po przekształceniu stylu muzyki na rockową, ze składu odszedł Tabaka. W tym samym roku do zespołu dołączył Grzegorz Markowski. Latem 1980 Zbigniew Hołdys oficjalnie zmienił nazwę zespołu na Perfect.

W 1981 Perfect uzyskał dużą popularność, w 1982 powstały kolejne znane kompozycje Hołdysa, m.in. Autobiografia. W 1983 odszedł z Perfectu, co spowodowało jego rozwiązanie. W tym samym roku poprowadził sesję nagraniową I Ching – jego kompozycje (z jego udziałem i pod jego kierunkiem) wykonali słynni muzycy z zespołów Maanam, TSA, Krzak, Osjan, Breakout i Martyna Jakubowicz.

W czasie poprzedzającym pierwsze wolne wybory w 1989 Zbigniew Hołdys został szefem kampanii wyborczej warszawskiej „Solidarności”. Podczas wyborów w czerwcu 1989 był szefem promocji kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego w Warszawie. Po trasie koncertowej w USA wrócił do Polski, gdzie zajął się życiem rodzinnym.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 1967 - pierwsza praca, pełnił w Instytucie Przemysłu Fermentacyjnego funkcję laboranta (Zakład Technologii Spirytusu i Drożdży)
  • ~ 1976 - Hołdys wyjechał do USA, gdzie występował w polonijnych restauracjach. Po powrocie w 1977 nagrał piosenkę Co się stało z Magdą K.? wykonywaną później także przez grupę Strachy na Lachy
  • ~ 1978 - dołączył do Perfectu, silnie odmienionego w roku 1980, którego stał się liderem
  • 5 stycznia 1983 - ogłosił prywatnie odejście z zespołu, publicznie stwierdził to w lutym
  • 16 maja 1987 - zawarł związek małżeński z Bogumiłą Olczak, z którą ma synów Tytusa, a także Dawida z jej pierwszego małżeństwa
  • 12 września 1987 - wielki i ostatni koncert z grupą Perfect na Stadionie Dziesięciolecia
  • na początku 2012 - podczas dyskusji nad przyjęciem przez Polskę umowy ACTA Hołdys jednoznacznie poparł zapisy umowy ACTA zaostrzające walkę z piractwem w Internecie. Jego wypowiedzi spotkały się z masową krytyką, szczególnie w portalach internetowych
  • kwiecień 2013 - został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Źródło horoskopu

Ala Kaszuba w dniu 19.12.2015 udostępniła na Twitterze publiczną wiadomość o urodzinach Zbigniewa Hołdysa, podając dane o jego godzinie ur. Informacja wydaje się być rzetelna, z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo autentyczności profilu, jak też relacje P. Kaszuby z rodziną Hołdysów i członkami grupy Perfect.

Informację odnalazł Mirosław Czylek.