Fogg Mieczysław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
FoggMieczyslawzdjecie.jpg
Dane Mieczysław Fogg
Data urodzenia 30.05.1901, godz. 9:00
Miejscowość Warszawa
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 9° Bliźniąt
Księżyc 5° Skorpiona
Ascendent 13° Lwa


Horoskop Mieczysława Fogga

Biografia

Właściwie Mieczysław Fogiel, polski piosenkarz (baryton liryczny) okresu międzywojennego i powojennego. Znany z takich utworów, jak Tango milonga czy Ta ostatnia niedziela. Po odejściu z Chóru Dana (1938) zadebiutował jako solista, zwyciężając w ogólnopolskim plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia. Płyty z jego nagraniami osiągnęły nakład ponad dwudziestu pięciu milionów egzemplarzy. Otrzymał honorowe obywatelstwa, między innymi miasta Chicago.

Dla firmy fonograficznej Odeon nagrywał 100-150 piosenek rocznie, otrzymując przezwisko "śpiewająca mrówka". Towarzyszył w koncertach i nagraniach sławnym polskim artystom kabaretowym, m.in.: Hance Ordonównie, Stefci Górskiej, Zuli Pogorzelskiej i Adolfowi Dymszy. Po odejściu z Chóru Dana (1938) zadebiutował jako solista, zwyciężając w ogólnopolskim plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia. Występował z własnymi recitalami oraz w programach kabaretowych z Mirą Zimińską i pianistą Tadeuszem Sygietyńskim.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Polecamy Wywiad z prawnukiem Mieczysława Fogga

Kluczowe wydarzenia

  • pierwsza połowa 1929 (18 marca lub 19 maja, w zależności od źródła) - pierwsze wystąpienie publiczne Fogga na deskach Qui Pro Quo.
  • 21 października 1946 - artysta oficjalnie zmienił nazwisko na Fogg na mocy decyzji prezydenta m. st. Warszawy.
  • 1961 - poznaje Zofię Szynagiel, swoją przyszłą drugą żonę.
  • 26 października 1989 - Instytut Yad Vashem w Jerozolimie nadał Mieczysławowi Foggowi tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
  • 3 września 1990 - zmarł w Warszawie.

Ciekawostki

Z wywiadu z prawnukiem artysty, Michałem Foggiem [1]:

Mieczysław uwielbiał tramwaje. Jeździł wyłącznie konnym, tymczasem w jego dzieciństwie pojawiły się pierwsze elektryczne. Jazda takim tramwajem była marzeniem. Zrealizował je, umawiając się z kolegą z podwórka – zamiast niego sprzedawał gazety w tramwaju, gdzie gazeciarze mieli darmowy wstęp. Niestety, został zauważony przez sąsiada i rzecz się wydała. To nie powstrzymało zamiłowania pradziadka do elektrycznych tramwajów. Jak każdy chłopiec w tamtych czasach nauczył się wskakiwać do pędzącego pojazdu.

Brat pradziadka Aleksander Fogiel był popularnym aktorem. Przegrał, co prawda konkurs na rolę Zagłoby w „Potopie”, ale zagrał w około 360 filmach. Był m.in. Maćkiem z Bogdańca w „Krzyżakach” i Sołtysem w „Samych swoich”.

Źródło horoskopu

Akt urodzenia. http://baza.astrolog.org.pl/Plik:Fogg-akt-urodzenia.jpg (czerwoną linią została podkreślona informacja o godzinie urodzenia).

Informację dostarczyli Wojciech Suchomski i Mirosław Czylek. W uzupełnieniu hasła pomogła Genny.