Dąb-Biernacki Stefan

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Stefan Dąb-Biernacki
Data urodzenia 07.01.1890, godz. 08:00
Miejscowość Gnojno (52°46'N; 21°09'E)
Strefa czasowa GMT + 1:24
Słońce 17° Koziorożca
Księżyc 29° Raka
Ascendent 12° Koziorożca
Horoskop Stanisława Dąba-Biernackiego

Biografia

Żołnierz Legionów Polskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik I wojny światowej i walk o niepodległość Polski w wojnie polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej, generał dywizji Wojska Polskiego, wolnomularz, członek loży wolnomularskiej Tomasz Zan w Wilnie.

Miał sześcioro rodzeństwa: Julię Cecylię, Stanisława Adama, Witolda, Michała Zachariasza, Halinę i Józefa. W 1907 r. ukończył szkołę handlową w Warszawie i rozpoczął studia na Wydziale Rolniczym Towarzystwa Kursów Naukowych w Warszawie. Po studiach został asystentem w Akademii Rolniczej w Dublanach.

W wojnie obronnej 1939 dowódca Armii Prusy, stanowiącej główny odwód Naczelnego Wodza. Za nieudolne dowodzenie i opuszczenie swojego wojska W. Sikorski odsunął Dęba-Biernackiego od wszelkich funkcji w armii polskiej na Zachodzie. Zmarł na emigracji [1]. Był odznaczony m.in.: Orderem Virtuti Militari klasy III, IV i V, Krzyżem Niepodległości, Orderem Polonia Restituta klasy II i III, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz Złotym Krzyżem Zasługi.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.

Rys psychologiczny

Z opinii innych oficerów o generale, które zacytowane są na Wikipedii, można stworzyć następujący profil psychologiczny:

"Był to oficer o rzadko spotykanej odwadze osobistej i dużej energii. Reprezentuje bezwzględność i brutalność w przeprowadzeniu swoich zamierzeń. Czasem w rozwiązaniach swych może być nieprawdopodobnie ryzykowny. Tupet, zarozumialstwo i pewność siebie. Pewny siebie i swoich „doświadczeń”, zarozumiały, nie uznający żadnych nowych technicznych osiągnięć na Zachodzie, które nawet wyśmiewał i którymi pogardzał. Nie chciał się uczyć i zwalczał w naszej armii ludzi, którzy byli innego zdania. Narobił tym dużo szkody naszemu wojsku, bo usuwał oficerów bardzo wartościowych. Generał bardzo nie lubiany w wojsku, nierówny w stosunkach służbowych i nietaktowny. Typ ujemny pod każdym względem, wykorzystujący swoje stanowisko dla własnych korzyści materialnych."

Kluczowe wydarzenia

  • od sierpnia 1914 do lipca 1917 roku - w I Brygadzie Legionów Polskich. Dowodził kompanią, następnie batalionem w 1 Pułku Piechoty, po czym batalionem w 3 Pułku Piechoty.
  • 10 lipca 1917 - został zwolniony z Legionów Polskich bez prawa noszenia munduru legionowego. W lipcu 1917, po kryzysie przysięgowym został internowany w Beniaminowie.
  • 8 sierpnia 1919 - urodziny córki Zofii (zm. 13 stycznia 2011 w Londynie).
  • 1919/1920 - walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, wykazując się dużą odwagą. Za udział w tych walkach otrzymał Order Wojenny Virtuti Militari III, IV i V klasy (tylko 3 oficerów zostało w ten sposób uhonorowanych).
  • 19 marca 1924 - urodził się syn Józef (poległ 8 sierpnia 1944 na Woli).
  • 31 marca 1924 - Prezydent RP, Stanisław Wojciechowski na wniosek Ministra Spraw Wojskowych, gen. dyw. Władysława Sikorskiego awansował go na generała brygady ze starszeństwem z 1 lipca 1923 roku i 18. lokatą w korpusie generałów.
  • 11 września 1926 - Prezydent RP Ignacy Mościcki zwolnił go ze stanowiska dowódcy 1 DP Leg. i mianował generałem do prac przy Generalnym Inspektorze Sił Zbrojnych w Warszawie.
  • 1 stycznia 1931 - awansowany na generała dywizji. Na stanowisku tym pozostawał do września 1939.
  • 22 do 27 września 1939 - wspólne uderzenie wojsk niemieckich i sowieckich wymusiło kapitulację Frontu Północnego. Generał Dąb-Biernacki oskarżany był przy tym o porzucenie walczących oddziałów, a nawet o ucieczkę z pola walki w ubraniu cywilnym.
  • w listopadzie 1940 - został zwolniony z wojska. Na życzenie władz polskich Dąb-Biernacki został osadzony w więzieniu brytyjskim. Gdy w 1943 stanowisko Naczelnego Wodza objął gen. Kazimierz Sosnkowski, Dąb-Biernacki został zwolniony z więzienia i wyjechał do Irlandii, gdzie zajmował się pszczelarstwem (z wykształcenia inżynier rolnik).
  • 9 lutego 1959 - zmarł w Londynie

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Piotr Piotrowski na podstawie metryki urodzenia generała [2]. Przetłumaczył Wojciech Suchomski.