Wyścig Pokoju (1948)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 14:02, 9 maj 2015 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Start pierwszego etapu Wyścigu Pokoju (Warszawa-Łódź)
Data urodzenia 01.05.1948, godz. 10:30
Miejscowość Warszawa (52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 11° Byka
Księżyc 13° Wodnika
Ascendent 3° Lwa


Horoskop startu Wyścigu Pokoju


Opis

Największy amatorski wyścig kolarski po II wojnie w Europie Wschodniej. Organizowany w maju, od 1948, początkowo na trasie Warszawa – Praga i Praga – Warszawa, przez dzienniki-organy partii komunistycznych: „Trybunę Ludu” (PRL, wcześniej przez „Głos Ludu”) i „Rudé právo” (CSRS) oraz związki kolarskie Polski i Czechosłowacji. Od 1952 współorganizatorem został dziennik-organ SED „Neues Deutschland” i związek kolarski NRD, odtąd wyścig odbywał się na trasie Warszawa – Berlin – Praga (co rok rozpoczynał się w jednym z tych miast). W latach 1985–1986 współorganizatorem wyścigu był także dziennik „Prawda” i związek kolarski ZSRR (1985 wyścig był także rozgrywany w Moskwie, a 1986 – w Kijowie. Od 2007 wyścig nie jest rozgrywany z powodów finansowych.

"Wyścig od razu zdobył ogromną sympatię: był erzacem swobód, szlachetną konfrontacją, no i umacniał dumę narodową. Ale miał też inne oblicze: z czasem stał się polem rywalizacji ekip „demoludów” z reprezentacją ZSRR. Słynne stały się pojedynki między kolarzami, w których kolarz Stanisław Królak miał tłuc pompką od roweru zawodników radzieckich. I nieważne, czy miało to miejsce, czy to tylko kibice chcieli, aby tak było (...) Popularność Wyścigu Pokoju była ogromna. Tadeusza Mytnika zatrzymała kiedyś nieznajoma kobieta, by wręczyć mu bukiet kwiatów za to, że swoimi sukcesami podtrzymuje ją na duchu. (...) Wyścig nie był już zwykłymi zawodami, lecz zjawiskiem społecznym. Dzieci prosiły o rower, bawiły się figurkami kolarzy, grały w wyścig kapslami. Podwórka w miastach i na wsiach zapełniły się Królakami, Magierami, Szozdami i Szurkowskimi."{Z artykułu W. Dubiańskiego dla Tygodnika Powszechnego}.


Z szerszym opisem można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 27 maja 1945 - odbył się pierwszy „wyścig pokoju” – impreza, od której prawdopodobnie zapożyczono potem nazwę majowej rywalizacji [1]
  • 1957 - to apogeum popularności wyścigu. „Po zwycięstwie Królaka nigdy już nie było większego zainteresowania – twierdzi radiowiec Bogdan Tuszyński. – Polacy prowadzili w najważniejszej dla socjalistycznego państwa klasyfikacji: drużynowej”. [2].
  • od 2007 - wyścig nie jest rozgrywany z powodów finansowych

Źródło horoskopu

Ale Historia! 17 (119) z dn. 29.04.2014. "Na Grójeckiej w Warszawie o godz. 10.30 nastąpił start pierwszego Wyścigu Pokoju".

Informację dostarczył Mirosław Czylek