Witkiewicz Stanisław Ignacy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 55: Linia 55:
 
[[Category:Powód śmierci: samobójstwo]]
 
[[Category:Powód śmierci: samobójstwo]]
 
[[Category:Liczba małżeństw: 1]]
 
[[Category:Liczba małżeństw: 1]]
[[Category:Zachowania depresyjne]]
+
[[Category:Epizody depresyjne]]
 
[[Category:Słońce 7° Ryb]]
 
[[Category:Słońce 7° Ryb]]
 
[[Category:Księżyc 7° Raka]]
 
[[Category:Księżyc 7° Raka]]
 
[[Category:Ascendent w Pannie]]
 
[[Category:Ascendent w Pannie]]
 
[[Category:Alfabetyczny zbiór danych]]
 
[[Category:Alfabetyczny zbiór danych]]

Wersja z 01:04, 5 kwi 2016

Dane Stanisław Ignacy Witkiewicz
Data urodzenia 24.02.1885, godz. 18:00
Miejscowość Warszawa (52°13'N 21°00'E)
Strefa czasowa GMT + 1:24
Słońce 7° Ryb
Księżyc 7° Raka
Ascendent 13° Panny
Horoskop Stanisława Ignacego Witkiewicza

Biografia

Polski pisarz, malarz, filozof, dramaturg i fotografik. Syn malarza, pisarza i architekta Stanisława Witkiewicza herbu Nieczuja oraz Marii z Pietrzkiewiczów herbu Ostoja, nauczycielki muzyki.

Od roku 1918 intensywnie malował i pisał. Został przyjęty do grupy malarzy Formistów, z którymi zorganizował kilka wystaw, głównie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Zaczął wydawać pierwsze utwory dramatyczne, które już kilka lat później doczekały się premier teatralnych. Pod koniec lat dwudziestych Witkacy zajął się też filozofią, tworząc podstawy własnego systemu filozoficznego, skoncentrowanego na ontologii, który nazwał monadyzmem biologicznym. Idee te zawarł w wydanym w 1935 roku traktacie Pojęcia i twierdzenia implikowane przez pojęcie Istnienia. W tym samym roku odznaczony został Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury. W 1936 r. udał się wraz ze swoim przyjacielem, grafikiem Bronisławem Linke, na Śląsk, gdzie dokumentowali życie tamtejszych mieszkańców skażone brudem i chorobami. Efektem podróży była wspólna wystawa, wkrótce zamknięta w atmosferze skandalu z powodu naturalistycznych, wręcz drastycznych treści. W latach trzydziestych poznał też ważnych pisarzy tego okresu – [Nałkowska Zofia|Zofię Nałkowską]], Witolda Gombrowicza i Brunona Schulza, którego pisarstwo oceniał szczególnie wysoko.

18 września, po dotarciu informacji o ataku Związku Radzieckiego na Polskę, Witkiewicz popełnił samobójstwo, podcinając sobie tętnicę szyjną i zażywając weronal. Towarzysząca mu Czesława Oknińska również próbowała odebrać sobie życie, lecz pomimo zażycia dużej dawki lekarstwa została odratowana.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Dużo informacji dostępnych na [Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) Culture.pl].

Kluczowe wydarzenia

  • 5 stycznia 1884 „między czwartą a piątą godziną po obiedzie” w kościele św. Aleksandra odbył się ślub Stanisława Witkiewicza i Marii z Pietrzkiewiczów - rodziców Stanisława Ignacego [1]
  • 27 stycznia 1891 - Stanisław Ignacy został ochrzczony – matką chrzestną była aktorka Helena Modrzejewska, a ojcem chrzestnym Jan Krzeptowski-Sabała, gawędziarz i pieśniarz góralski.
  • ~ 1903 - eksternistycznie zdał maturę we Lwowie.
  • ~ 1905 - Witkiewicz – wbrew woli ojca – rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
  • 5 września 1915 - śmierć ojca
  • 21 lutego 1914 - popełniła samobójstwo narzeczona Witkiewicza, Jadwiga Janczewska. Jako że tragedia wydarzyła się bezpośrednio po kłótni narzeczonych, zarówno Stanisław Ignacy, jak i wiele osób z otoczenia obwiniało jego samego o przyczynienie się do samobójstwa Janczewskiej. Jako jeden z nielicznych pomoc zaoferował mu przyjaciel Bronisław Malinowski, proponując udział w wyprawie naukowej na Nową Gwineę. (...) Choć sama podróż, dająca możliwość obcowania z egzotyczną kulturą i przyrodą, była dla Witkacego interesująca, nie dała poprawy jego depresyjnego stanu, wywołanego tragicznymi wydarzeniami.
  • 17 lipca 1916 - ranny w walkach nad Stochodem (pełnił rolę dowódcy kampanii).

~ 1917/1918 - początek fascynacji malarstwem, w trakcie pobytu w Rosji.

  • 1 czerwca 1919 - awansowany do stopnia porucznika rezerwy Wojska Polskiego w Korpusie Oficerów Piechoty ze starszeństwem.
  • kwiecień 1923 - Witkacy ożenił się z Jadwigą Unrug, wnuczką Juliusza Kossaka. Początkowo mieszkali oboje w Zakopanem, jednak narastające kłótnie i konflikty doprowadziły do przeprowadzki Jadwigi do Warszawy. Związek ten trudno uznać za udane małżeństwo, przekształcił się jednak w trwałą przyjaźń.
  • 18 września 1939 - samobójstwo, którego powodem była inwazja wojsk ZSRR, dokonana dzień wcześniej

Ciekawostki

Edukacją Stanisława Ignacego zajął się ojciec, który, uważając, że szkoła niszczy indywidualność młodego człowieka, organizował synowi domowe korepetycje, często prowadzone przez wybitnych artystów i profesorów uniwersyteckich. Ukształtował też w młodym Stanisławie Ignacym zainteresowanie sztuką i literaturą.

Jego teksty doczekały się przekładów na ponad 30 języków we wszystkich krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Japonii. Jest najczęściej granym polskim autorem na zagranicznych scenach [2].

Źródło horoskopu

Opracowanie Janusza Deglera: Helena Modrzejewska i Witkiewiczowie.

Na stronie drugiej tekstu można przeczytać treść: Na pytania i wątpliwości (dotyczące prawidłowej daty/godziny urodzenia - dop. MC) odpowiedziała Anna Micińska, zapewniając (...) opinię publiczną, że nie ma żadnej potrzeby dokonywania zmiany daty urodzenia Witkacego we „wszystkich podręcznikach, encyklopediach, poważnych dziełach naukowych i popularnych biografiach Mistrza”. Na dowód przytoczyła liczne fragmenty nieznanych listów Stanisława Witkiewicza do matki Elwiry z Szemiothów i rodzeństwa mieszkającego u schyłku ubiegłego [tj. XIX] wieku w Mińsku na Białorusi oraz wyimki z korespondencji Witkacego z żoną, której donosi, jak obchodził swe kolejne urodziny w dniu 24 lutego [3].

W samym akcie urodzenia znajdujemy informację, że Witkacy urodził się o godzinie osiemnastej. Fragment wpisu z księgi metrycznej, znajdującej się w archiwum kościoła św. Aleksandra w Warszawie: "przyniósł do Nas niemowlę płci męskiej urodzone w domu zamieszkania jego dwunastego / dwudziestego czwartego Marca tego roku o godzinie szóstej wieczorem".