Walasiewicz Stanisława

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Stanisława Walasiewicz
Data urodzenia 03.04.1911, godz. 23:00
Miejscowość Wierzchownia (53°09\'N; 19°39\'E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 14° Barana
Księżyc 13° Bliźniąt
Ascendent 3° Strzelca
Horoskop Stanisławy Walasiewicz

Biografia

Polska lekkoatletka startująca w biegach sprinterskich, mistrzyni olimpijska, wielokrotna rekordzistka świata.

Jej rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdy dziewczynka miała 3 miesiące. Rodzina Walasiewiczów osiadła w Cleveland. W Stanach używała zazwyczaj imienia Stella Walsh. Przed igrzyskami w 1932, które miały się odbyć w Los Angeles, amerykańska federacja lekkoatletyczna, licząc na jej niemal pewny medal, zaproponowała Polce obywatelstwo. Ta jednak w ostatniej chwili odrzuciła propozycję i zdecydowała się reprezentować kraj swojego pochodzenia. Na olimpiadzie okazała się najszybszą biegaczką na 100 metrów, wyrównała rekord świata czasem 11,9 s i zdobyła złoty medal olimpijski. Wielki sukces odniosła Walasiewicz podczas mistrzostw Europy z 1938, kiedy to po raz pierwszy w zawodach uczestniczyły kobiety. Zdobyła tam dwa złote (100 metrów i 200 metrów) i 2 srebrne medale (skok w dal i sztafeta 4 × 100 metrów). Wywalczyła też aż siedem medali Światowych Igrzysk Kobiecych (1930, 1934), w tym cztery złote w biegach sprinterskich. W latach 1933-1946 była 24-krotną mistrzynią Polski na 60 m, 100 m, 200 m, 80 m ppł., skoku w dal, skoku w dal z miejsca, rzucie oszczepem, 3-boju, 5-boju oraz 54-krotną rekordzistką Polski. W barwach Polski wystąpiła jeszcze podczas mistrzostw Europy w Oslo (1946), jednak już bez sukcesów.

Wielokrotnie odwiedzała ojczyznę, pracując na rzecz utrzymywania kontaktów polonijnych organizacji sportowych USA ze starym krajem. Szczególnie bliskie były jej Polonijne Igrzyska Sportowe, których honorowym gościem była wielokrotnie [1].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1947 - wyszła za mąż za boksera Harry’ego Neila Olsona, dzięki temu uzyskała obywatelstwo amerykańskie jako Stella Walsh Olson
  • 4 grudnia 1980 - zmarła w Cleveland

Ciekawostki

Walasiewicz zginęła 4 grudnia 1980 roku w czasie napadu na sklep, została postrzelona przez napastnika. Zgodnie z amerykańskim prawem dotyczącym zgonów nienaturalnych, ciało zostało poddane sekcji zwłok. Okazało się, że w rzeczywistości sportsmenka była osobą interseksualną, to znaczy posiadała żeńskie i męskie narządy płciowe (jednak nie w pełni rozwinięte). Badania genetyczne wykazały, że miała też chromosom Y. Rozgorzała wówczas dyskusja, czy nie trzeba aby odebrać Walasiewicz jej rekordów i medali. Jednak taka decyzja nie została podjęta. Zarówno Międzynarodowy Komitet Olimpijski, jak i Międzynarodowa Federacja Lekkiej Atletyki (IAAF) nigdy oficjalnie nie odniosły się do tej sprawy.

„Stanisława – pisze Ryszard Kołtun – była typem samotnika, chociaż widywano ją w towarzystwie stałych przyjaciółek. Wyszła za mąż w roku 1956 za boksera amerykańskiego Harry’ego Neila Olsona. Czy można z tego wyciągnąć wniosek, że była mężczyzną?”

Powszechnie liczono na to, że zdobędzie dla Ameryki złoty medal. Ale Stanisławę – jak pisze pani Maria Rotkiewicz, badaczka historii naszej bohaterki – gnębił wówczas inny problem. Została zwolniona z pracy i pozostała bez środków do życia. Były to lata światowego kryzysu gospodarczego. Wprawdzie zaproponowano jej wkrótce zajęcia w miejskiej rekreacji, ale straciłaby wówczas status amatora, a to nie pozwoliłoby jej na udział w igrzyskach. Wtedy podjęła jedną z najważniejszych decyzji w jej życiu. Na 24 godziny przed przyjęciem obywatelstwa amerykańskiego przyjęła ofertę pracy od polskiego konsulatu w Nowym Jorku i postanowiła w Los Angeles wystąpić w barwach Polski. Zapewne nie bez znaczenia była fakt, że już wcześniej wielokrotnie reprezentowała stary kraj w międzypaństwowych zawodach. To umacniało więzy emocjonalne, pobyt w ojczyźnie stwarzał także okazję do spotkania się z rodziną. Oczywiście Amerykanie wściekli się na „babę z Polski”. Przywiązanie do rodzinnego kraju okupiła szykanami, jakich nie szczędzono jej za oceanem [2].

Źródło horoskopu

Szczegóły dotyczące danych urodzeniowych zostały przedstawione w magazynbieganie.pl [3].

„Dnia dwudziestego siódmego marca (dziewiątego kwietnia) tysiąc dziewięćset jedenastego roku w Świedziebni o godzinie dwunastej w południe przybył Julian Walasiewicz – robotnik z Wierzchowni, lat dwadzieścia dwa, w obecności Romana Sumerackiego, lat pięćdziesiąt oraz Bronisława Kalisza, lat trzydzieści – obydwaj włościanie pochodzący z Wierzchowni, przynieśli ze sobą niemowlę płci żeńskiej oświadczając, że niemowlę to urodziło się w Wierzchowni, dnia dwudziestego pierwszego marca (trzeciego kwietnia) tysiąc dziewięćset jedenastego roku o godzinie jedenastej w nocy, z prawowitej jego małżonki Weroniki z Uścińskich, lat dwadzieścia. W dniu dzisiejszym niemowlęciu owemu w chrzcie świętym, celebrowanym przez miejscowego wikarego księdza Stanisława Krzywkowskiego nadano imię STEFANIA”.

Informację dostarczył Mirosław Czylek