Urbanowska Zofia

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 12:44, 20 maj 2016 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Zofia Urbanowska
Data urodzenia 15.5.1849, godz. 17:00
Miejscowość Kowalewek (52°10′N 18°09′E)
Strefa czasowa GMT+1.24
Słońce 25° Byka
Księżyc 28° Wodnika
Ascendent 27° Wagi
Horoskop Zofii Urbanowskiej

Biografia

Polska publicystka i pisarka, autorka powieści Księżniczka, Gucio zaczarowany i Róża bez kolców. Współpracowała z "Gazetą Polską", pisywała do "Przeglądu Tygodniowego" i "Wieczorów Rodzinnych", była członkiem kolegium redakcyjnego "Przeglądu Pedagogicznego".

W 1874 przeniosła się do Warszawy, rozpoczynając pracę jako korektorka w drukarni Józefa Sikorskiego. Zamieszkała w kamienicy Sikorskich, gdzie mieścił się również słynny salon Deotymy (Jadwigi Łuszczewskiej), z którą Urbanowska zawarła bliższą znajomość, uczestnicząc w wydawanych przez poetkę “wieczorach czwartkowych”. Przychodziły na nie znane osobistości: Narcyza Żmichowska, Maria Kalergis, Cyprian Kamil Norwid [1]. W 1886 roku Urbanowska została członkiem kolegium redakcyjnego "Przeglądu Pedagogicznego", publikując artykuły o potrzebie rozwoju twórczości dla dzieci i młodzieży. Od 1890 do 1900 roku współpracowała także z "Wieczorami Rodzinnymi", pisząc felietony o przyrodzie.

Zofia Urbanowska została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski oraz, w 1929 roku, Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury. W 1930 roku władze Konina nadały jej honorowe obywatelstwo tego miasta. Imię Zofii Urbanowskiej nosi ulica oraz szkoła podstawowa w Koninie.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 1870/73 - była dziennikarką w "Gazecie Polskiej" oraz korektorką w drukarni.
  • 1874 - przeniosła się do Warszawy
  • 1884 - ukazuje się Gucio Zaczarowany, opowieść dla dzieci. Gucio zaczarowany był lekturą dzieciństwa m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Aleksandra Wata czy Czesława Miłosza.
  • 28 stycznia 1935 - 85-letnia Zofia sprzedała za 18.400,00zł posesję Zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej [2]
  • 1 stycznia 1939 - zmarła w Koninie
  • 15 maja 1958 - uroczystość nadania liceum w Koninie imienia Zofii Urbanowskiej

Ciekawostki

Zofia Urbanowska pierwszy raz przybyła do Zakopanego w 1882 roku z córkami Józefa Sikorskiego. Z listów Sikorskiego do Oskara Kolberga wynika, że obaj panowie cenili jej wiedzę i towarzystwo. Do zbiorów Oskara Kolberga Zofia Urbanowska przekazała w 1885 r. teksty 74 pieśni z Zakopanego (Hamry) i z Poronina [3]. Wg Józefa Nyki Urbanowska bardzo dobrze znała Tatry i nie można wykluczyć, że sama przeszła Krzyżne przez Żółtą Przełęcz.

Źródło horoskopu

Akt urodzenia Zofii Urbanowskiej z Archiwum Państwowym w Poznaniu, Oddział w Koninie [4].

Informację dostarczył Wojciech Suchomski