Tatarkiewicz Władysław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 21:36, 9 kwi 2015 autorstwa Wojtek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Władysław Tatarkiewicz
Data urodzenia 3.4.1886, godz. 12:00
Miejscowość Warszawa (52°13'N 21°00'E)
Strefa czasowa GMT+1.24
Słońce 14° Barana
Księżyc 1° Barana
Ascendent 6° Lwa
Horoskop Władysława Tatarkiewicza

Biografia

Filozof i historyk filozofii, estetyk i etyk, historyk sztuki, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Studiował na różnych kierunkach (prawo, psychologię, filozofię, antropologię, zoologię, historię sztuki) i na różnych uczelniach – PW, UW, tajne komplety tzw. Uniwersytetu Latającego, w Berlinie, Marburgu (u Hermana Cohena i Paula Natorpa, gdzie przejął się neokantyzmem, który jednak później porzucił), Paryżu, a także na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie w 1919 roku zrobił habilitację.

Od 1924 był redaktorem naczelnym Przeglądu Filozoficznego, w latach 1960–1963 redaktorem naczelnym pisma „Estetyka”. Jeszcze w 1974 wykładał estetykę w Lozannie. Był członkiem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, stworzonej przez Kazimierza Twardowskiego.

1931 r. we Lwowie opublikował pierwsze dwa tomy monumentalnej Historii filozofii. Rękopis trzeciego tomu spłonął podczas Powstania Warszawskiego. Ostatecznie tom trzeci został przez autora odtworzony po wojnie i wydany w 1950 r. W latach 50 – tych, po odebraniu profesorowi wykładów ze studentami, powstało kolejne wielkie dzieło, uważane za ukoronowanie dorobku naukowego Władysława Tatarkiewicza. Mowa tu o trzytomowej Historii estetyki [1]. Wśród innych prac profesora szczególne miejsce zajmują napisana podczas okupacji Rozprawa o szczęściu oraz Dzieje sześciu pojęć.

Zmarł w Warszawie 4 kwietnia 1980 roku.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Ciekawostki

Na ile o losach człowieka decyduje on sam, jego natura, upodobania, zdolności, a na ile przypadek? To jest odwieczne pytanie. Nieraz myślałem, że o moich losach więcej decydował przypadek, niż moje osobiste intencje – mówił prof. Władysław Tatarkiewicz w archiwalnym nagraniu PR [2].

Książka "O szczęściu", ciesząca się wielką popularnością, paradoksalnie była pisana w latach hitlerowskiej okupacji w Warszawie.

Źródło horoskopu

Metryka urodzenia Warszawa - Śródmieście, numer 94, księga U-1880-886 [3]. Informację dostarczył Piotr Piotrowski. Dokument odczytał Wojciech Suchomski.