Sonda (program telewizyjny)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Pierwsza emisja programu "Sonda"
Data urodzenia 08.09.1977, godz. 17:50
Miejscowość Warszawa (52°15'N;21°E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 16° Panny
Księżyc 20° Raka
Ascendent 8° Wodnika
Horoskop pierwszej emisji programu popularnonaukowego "Sonda"

Opis

Popularnonaukowy program telewizyjny nadawany przez Telewizję Polską w latach 1977–1989. Prowadzony był przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka, a współtworzony przez Marka Siudyma oraz przez kilka lat również przez Tomasza Pycia.

Według dostępnych (m.in. dzięki Tomaszowi Pyciowi) zapisów, na antenie ukazało się prawie pięćset programów premierowych. Każdy odcinek poświęcony był jednemu zagadnieniu z dziedziny nauki lub techniki, dwaj prowadzący program dyskutowali zagadnienie reprezentując przeciwstawny pogląd sceptyka i entuzjasty, unikając sugerowania widzowi ostatecznego rozstrzygnięcia. Dyskusja zawierała element komizmu i inscenizacji, unikano sięgania do zawiłych teorii, których nie można zobrazować; stanowiło to ogromną siłę edukacyjną programu; oglądać go mógł każdy, dziecko, dorosły czy osoba w podeszłym wieku.


Kliknij, by zapoznać się z opisem programu zamieszczonym na Wikipedii.

Wydarzenia

  • 8 września 1977 - został nadany pierwszy odcinek. Źródła podają, że prowadził go Andrzej Kurek wraz z Wandą Konarzewską.
  • wiosną 1988 roku - szczyt popularności, przeciętnie każdy odcinek Sondy oglądało wówczas 6 milionów widzów [1].
  • 29 września 1989 - w drodze z Krakowa do Raciborza, Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, a także prowadzący samochód Peugeot 405 Andrzej Gieysztor zginęli w wypadku samochodowym w Raciborzu-Brzeziu. Dziennikarze zostali pochowani obok siebie na cmentarzu w Pyrach. Pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od czasu tragicznej śmierci prowadzących Sonda właściwie przestała być emitowana. W 1990 roku wyemitowano jeszcze trzy odcinki premierowe wcześniej nie emitowane i jedną powtórkę.
  • 5 listopad 1998 - powstaje strona internetowa Sonda, zawierająca archiwalne informacje i forum dla fanów programu.
  • 12 grudnia 2009 - na antenie TVN Style w programie "66 niezapomnianych programów tv" Sonda zajęła 11 miejsce w rankingu.
  • 2 września 2011 - od poniedziałku do piątku o 18:30, po długotrwałych apelach widzów, TVP Historia rozpoczęła regularną reemisję "Sondy".
  • 14 marca 2016, godz. 21:50 - TVP rozpoczęło emisję programu Sonda 2, który (w zamierzeniu autorów) jest kontynuacją SONDY. Program prowadzi polski fizyk i popularyzator nauki Tomasz Rożek.

Źródło horoskopu

alehistoria, dodatek do Gazety Wyborczej, nr 38 (138), s.2 ; Wikipedia również podaje godzinę 17:50.

Informację dostarczył Mirosław Czylek.