Smorawiński Mieczysław: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Biografia)
 
Linia 13: Linia 13:
  
 
== Biografia ==
 
== Biografia ==
Generał brygady Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej. Miał siedmioro rodzeństwa, w 1912 złożył egzamin maturalny i podjął studia na wydziale chemii technicznej Szkoły Politechnicznej we Lwowie, które przerwał wybuch I wojny światowej. 1 stycznia 1928 prezydent RP [[Mościcki Ignacy|Ignacy Mościcki]] awansował go na generała brygady, był wówczas najmłodszym generałem w Wojsku Polskim. Z ocalonych kilku ocalonych dzienników jeńców Kozielska jednoznacznie wynika, że generał Mieczysław Smorawiński,został wywieziony z innymi jeńcami z obozu 7 kwietnia 1940, a jego egzekucja mogła nastąpić prawdopodobnie 9 kwietnia tego roku. W Lublinie ustanowiono Aleję gen. M. Smorawińskiego, ponadto jego patronat nadano ulicom w Ciechanowie, Świdniku i rodzinnym Turku. Postanowieniem prezydenta RP [[Kaczyński Lech|Lecha Kaczyńskiego]] awansowany pośmiertnie do stopnia generała dywizji.
+
Generał brygady Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej. Miał siedmioro rodzeństwa, w 1912 złożył egzamin maturalny i podjął studia na wydziale chemii technicznej Szkoły Politechnicznej we Lwowie, które przerwał wybuch I wojny światowej. 1 stycznia 1928 prezydent RP [[Mościcki Ignacy|Ignacy Mościcki]] awansował go na generała brygady, był wówczas najmłodszym generałem w Wojsku Polskim. Z ocalonych kilku ocalonych dzienników jeńców Kozielska jednoznacznie wynika, że generał Mieczysław Smorawiński, został wywieziony z innymi jeńcami z obozu 7 kwietnia 1940, a jego egzekucja mogła nastąpić prawdopodobnie 9 kwietnia tego roku. W Lublinie ustanowiono Aleję gen. M. Smorawińskiego, ponadto jego patronat nadano ulicom w Ciechanowie, Świdniku i rodzinnym Turku. Postanowieniem prezydenta RP [[Kaczyński Lech|Lecha Kaczyńskiego]] awansowany pośmiertnie do stopnia generała dywizji.
  
  

Aktualna wersja na dzień 15:35, 16 paź 2014

Dane Mieczysław Smorawiński
Data urodzenia 25.12.1893, godz. 23:00
Miejscowość Kalisz (51°45′N 18°05′E)
Strefa czasowa GMT +1:24
Słońce 5° Koziorożca
Księżyc 13° Lwa
Ascendent 21° Panny
Horoskop Mieczysława Smorawińskiego

Biografia

Generał brygady Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej. Miał siedmioro rodzeństwa, w 1912 złożył egzamin maturalny i podjął studia na wydziale chemii technicznej Szkoły Politechnicznej we Lwowie, które przerwał wybuch I wojny światowej. 1 stycznia 1928 prezydent RP Ignacy Mościcki awansował go na generała brygady, był wówczas najmłodszym generałem w Wojsku Polskim. Z ocalonych kilku ocalonych dzienników jeńców Kozielska jednoznacznie wynika, że generał Mieczysław Smorawiński, został wywieziony z innymi jeńcami z obozu 7 kwietnia 1940, a jego egzekucja mogła nastąpić prawdopodobnie 9 kwietnia tego roku. W Lublinie ustanowiono Aleję gen. M. Smorawińskiego, ponadto jego patronat nadano ulicom w Ciechanowie, Świdniku i rodzinnym Turku. Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego awansowany pośmiertnie do stopnia generała dywizji.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 16 sierpnia 1914 - wstąpił do Legionów Polskich.
  • 1 listopada 1918 - wstąpił do Wojska Polskiego.
  • 6 października 1920 - poślubił Helenę z domu Danielewicz, którą poznał w 1916 u rodziny w Charsznicy. Miał córkę Marię i syna Jerzego.
  • 1 stycznia 1928 - awans na generała brygady.
  • ~ 9 kwietnia 1940 - śmierć (egzekucja).
  • 5 października 2007 - awansowany pośmiertnie do stopnia generała dywizji.

Źródło horoskopu

Za pośrednictwem Archiwum Państwowego w Kaliszu: dokument urodzenia Mieczysława Smorawińskiego zawarty w zespole akt Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja w Kaliszu, sygn. 56, akt nr 18 z 1894 roku. W odczycie daty urodzenia pomogli pracownicy AP w Kaliszu.

Informację pomógł uzyskać Kuba Ruszkowski.