Skorupka Ignacy

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Ignacy Skorupka
Data urodzenia 31.07.1893, godz. 14:00
Miejscowość Warszawa (52°13'N 21°00'E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 9° Lwa
Księżyc 11° Ryb
Ascendent 19° Skorpiona
Horoskop Ignacego Skorupki

Biografia

Ksiądz katolicki, kapelan Wojska Polskiego. Jego śmierć stała się jednym z symboli bitwy warszawskiej. W 1909 roku wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Rektor Seminarium scharakteryzował go jako osobę wątłą i anemiczną. W początku lipca 1920 roku, wobec zbliżania się wojsk bolszewickich, poprosił władze kościelne o zgodę na objęcie funkcji kapelana wojskowego. Początkowo jej nie uzyskał, dopiero dzięki poparciu biskupa polowego Wojska Polskiego Stanisława Galla został w końcu lipca kapelanem garnizonu praskiego.

14 sierpnia 1920 roku Ignacy Skorupka zginął od postrzału kulą ekrazytową w głowę podczas toczącej się pod tą wsią bitwy, będącej częścią bitwy warszawskiej. Jego śmierć została zauważona dopiero po natarciu, wbrew później kreowanym legendom i hagiograficznym opisom nie prowadził on ataku z krzyżem w ręku, ale towarzyszył części nieostrzelanych żołnierzy pułku i zginął w czasie udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia. Władysław Pobóg-Malinowski napisał, iż Skorupka zginął „śmiercią bardziej godną kapłana, ugodzony bowiem został zabłąkaną kulą w chwili, gdy w jakichś opłotkach, pochylony nad ciężko rannym żołnierzem, udzielał mu ostatnich pociech religijnych".

Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 1909 - wstąpienie do seminarium
  • jesień 1914 - skierowany po święceniach do Akademii Duchownej w Piotrogrodzie gdzie zainicjował powstanie kółka literackiego „Polonia”
  • 14 sierpnia 1920 - śmierć od postrzału kulą
  • 11 sierpnia 2010 - Ignacy Skorupka został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Jarosław Gronert.