Różewicz Tadeusz

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Tadeusz Różewicz
Data urodzenia 9.10.1921, godz. 09:00
Miejscowość Radomsko (51°04′N 19°27′E)
Strefa czasowa GMT+2
Słońce 16° Wagi
Księżyc 21° Koziorożca
Ascendent 7° Skorpiona
Horoskop Tadeusza Różewicza

Biografia

Polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, członek Wydziału VI Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności; brat Janusza [1] i Stanisława [2], ojciec Jana [3].

Różewicz tworzył już przed wojną. Juwenilia publikował między innymi w czasopismach Pod znakiem Marii i Czerwone Tarcze. W 1944 roku wydał, wraz z bratem Januszem, Echa Leśne, a dwa lata później zbiór satyrycznej prozy i poezji pt. W łyżce wody. Jednak za jego debiut uznaje się dopiero tom Niepokój (1947). W 1991 Różewiczowi nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomska, został laureatem Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta "za twórczość całego życia" w roku 1999. W 2000 otrzymał Nagrodę Literacką Nike za tom poetycki Matka odchodzi. W 1968, połowie lat 70. i na początku lat 80. Tadeusz Różewicz był poważnym kandydatem do Nagrody Nobla, jednak nagrodę w tamtym czasie otrzymał Czesław Miłosz. Jeden z najczęściej tłumaczonych polskich autorów, jego książki przełożono na 49 języków.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Szczegółowa biografia Tadeusza Różewicza

Kluczowe wydarzenia

  • kwiecień 1939 - w „Czerwonych Tarczach” ukazuje się artykuł poety przepowiadający zwycięstwo awangardy pt. „Poezja jadalna czy niejadalna” [4]
  • lipiec 1945 - Różewicz zdaje egzamin dojrzałości
  • lato 1949 - przenosi się do Gliwic
  • 1957 - Różewicz wyjeżdża na stypendium do Paryża ("Siedziałem w Paryżu miesiąc. Chodziłem tam pod czarno-srebrną katedrę Notre-Dâme, przyglądałem się pyskom średniowiecznych chimer, które wyginały szyje, jakby chciały napisać do nieba" [5])
  • 1968 - już jako twórca w pełni ukształtowany przeprowadza się do Wrocławia, gdzie mieszka do dziś

Źródło horoskopu

Relacja matki poety, ze strony http://www.polskiemuzy.pl/.

"O godzinie 9 urodził mi się syn. Trochę byłam rozczarowana, bo bardzo pragnęłam córki. Dzieciak urodził się zdrowy, tłuściutki, miał długie czarne loczki, które sięgały do połowy szyi"