Powstanie w getcie warszawskim

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 03:24, 27 kwi 2016 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{Infobox-zdjecie | image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/db/Dworzec_Gda%C5%84ski_i_p%C5%82on%C4%85ce_getto_1943.jpg | zrodlo = https://pl.wikiped...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Powstanie w getcie warszawskim
Data urodzenia 19.04.1943, godz. 06:00
Miejscowość Warszawa (52°13\'N 21°00\'E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 29° Barana
Księżyc 13° Wagi
Ascendent 10° Byka
Horoskop powstania w getcie warszawskim

Opis wydarzenia

Zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych na terenie warszawskiego getta od 19 kwietnia do połowy maja 1943. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

Powstanie – pierwsze miejskie wystąpienie powstańcze w okupowanej przez Niemców Europie – nie miało militarnych celów strategicznych. Biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek szans na powodzenie, stanowiło zbrojną odpowiedź na ludobójstwo, będąc również odwetem na hitlerowcach podjętym przez kilkuset bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) oraz Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Ze względu na swoją symboliczną wymowę, powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii.


Z szerszym opracowaniem można zapoznać się na Wikipedii

Źródło horoskopu

Fakt historyczny (19 kwietnia 1943 o 6 rano na teren getta wkroczyły niemieckie oddziały wojskowe i policyjne oraz wspierające je kolaboranckie formacje ukraińskie i łotewskie pod dowództwem Ferdinanda von Sammern-Frankenegga.).

Informację podał Włodzimierz Zylbertal.