Poddębski Henryk

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Poddebski.jpg
Dane Henryk Poddębski
Data urodzenia 23.11.1890, godz. 15:00
Miejscowość Chrząstów (50°21'N; 21°24'E)
Strefa czasowa GMT+1:25
Słońce 2° Strzelca
Księżyc 24° Barana
Ascendent 8° Byka
Horoskop Henryka Poddębskiego

Biografia

Fotografik i dokumentalista. Jeden z najznakomitszych przedstawicieli tzw. fotografii krajoznawczej. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Wraz z Mieczysławem Orłowiczem odbył wiele podróży fotograficznych po terenach II Rzeczpospolitej, zasłynął zwłaszcza zdjęciami wykonanymi na Kresach. Około 1931 roku fotografował Lublin [1].

Dorobek artysty jest imponujący. Zgromadził w swoich archiwach ponad 20 tysięcy zdjęć, stanowiących cenne krajoznawcze archiwum fotograficzne. Laureat wielu nagród: I Nagrody Departamentu Kultury i Sztuki na Wystawie Fotograficznej w Poznaniu (1926), II nagrodę i dyplom firmy Pathe (1930), I nagrodę i dyplom na Międzynarodowej Wystawie Fotograficznej w Brukseli.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego

Kluczowe wydarzenia

  • 1925 - za przełomową dla twórczości fotografa datę – jak zauważa Małgorzata Florczak – można uznać rok 1925. Wtedy właśnie Orłowicz i Poddębski odbyli niezwykle owocną pod względem zgromadzonego materiału podróż na Wołyń, a fotograf otworzył w Warszawie własne atelier fotograficzne, specjalizujące się w fotografii krajoznawczej (ulica Marszałkowska 125) [2].
  • W czasie II wojny światowej Poddębski nie fotografował, na co złożyła się trudna sytuacja okupacyjna (hitlerowcy odebrali fotografowi niemal cały sprzęt). (...) zmarł w 1945 roku w hitlerowskim obozie Veihingen koło Stuttgartu.

Ciekawostki

Chociaż Poddębski zdobył wykształcenie w Szkole Handlowej Warszawskiego Zgromadzenia Kupców, na swój prawdziwy zawód wybrał fotografię. W latach 20. i 30. Orłowicz i Poddębski stali się niemal nierozłączni, odbyli wspólnie przeszło 30 podróży krajoznawczych.

Źródło horoskopu

Metryka urodzenia [3]. Informację przekazał Piotr Piotrowski.