Poświatowska Halina

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Halina Poświatowska
Data 09.05.1935, godz. 03:00
Miejscowość Częstochowa (50°49′N 19°07′E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 18° Byka
Księżyc 3° Lwa
Ascendent 12° Barana
Horoskop Haliny Poświatowskiej

Biografia

Należy do najchętniej czytanych polskich poetek, przez wielu uznawana jest za ideał kobiecej wrażliwości i literackiej subtelności. Z powodu ciężkiej wady serca większość swojego życia spędziła w szpitalach i sanatoriach, gdzie też poznała swojego przyszłego męża Adolfa Ryszarda Poświatowskiego (także ciężko chorego na serce). Po dwóch latach małżeństwa, w wieku 21 lat została wdową.

Należy do tzw. pokolenia „Współczesności”. Zadebiutowała w 1956, publikując swoje wiersze w „Gazecie Częstochowskiej”. Za jej odkrywcę uważa się krytyka literackiego i poetę Tadeusza Gierymskiego. Głównymi motywami jej poezji były przeplatające się wzajemnie miłość i śmierć. Świadoma swej kruchości Poświatowska dawała wielokrotnie wyrazy sprzeciwu wobec nieugiętego losu. Ubolewała nad niedoskonałością ludzkiego ciała, ale i umiała wykorzystać każdy moment przemijającego życia. Poezja Haliny Poświatowskiej stanowi przejmujące studium natury ludzkiej, kobiety pragnącej miłości i kobiety świadomej swej śmierci.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii, na stronie poświęconej Życiu i twórczości poetki.

Kluczowe wydarzenia

  • 19 kwietnia 1942 roku - urodziła się Elżunia - siostra poetki. Niestety w wieku trzech lat niespodziewanie zachorowała. Lekarze nie potrafili rozpoznać choroby, a tymczasem stan Elżuni pogarszał się coraz bardziej. Zmarła po trzech dniach (9 grudnia 1945).
  • 15 do 18 stycznia 1945 - podczas walk o wyzwolenie Częstochowy, mała Helenka została ukryta w zimnej i wilgotnej piwnicy. Miało to dramatyczny wpływ na jej całe życie. Bakterie paciorkowca, atakując organizm, spowodowały zapalenie stawów i w konsekwencji powstanie wady serca. Dokładniej: zmiany we wsierdziu - wadę zastawki dwudzielnej [1].
  • 30 kwietnia 1954 - poślubienie męża Adolfa Ryszarda Poświatowskiego.
  • 23 marca 1956 - umarł nagle Adolf Poświatowski. Byli małżeństwem niecałe dwa lata.
  • 12 listopada 1958 - przeprowadzono operację rozszerzenia zastawki czwartego stopnia przy zniesionej całkowicie zastawce. Operacja tego typu była pierwszą na świecie, stąd towarzyszyło jej takie zainteresowanie. Operacja się udała.
  • 25 czerwca 1962 - przyjęto ją do Związku Literatów Polskich.
  • czerwiec 1963 - ukończyła studia na UJ i obroniła pracę magisterską z wynikiem bardzo dobrym. Został wydany jej tomik poezji "Dzień dzisiejszy", który zadedykowała prof. Aleksandrowiczowi.
  • 3 października 1967 - podjęto decyzję o kolejnej operacji serca.
  • 11 października 1967 - Halina Poświatowska umiera.
  • 9 maja 2007 - w jej rodzinnym domu w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 23 otwarto Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej (część Muzeum Częstochowskiego), gdzie zgromadzono m.in. rodzinne pamiątki. [2].

Ciekawostki

Halina Poświatowska, z domu Myga, urodziła się 9 maja 1935 roku w domu przy ul. 7 Kamienic 17, w Częstochowie. Z tą datą związana jest pewna historia: w akcie urodzenia - na skutek pomyłki - widnieje data 9 lipca, która potem niejednokrotnie była uważana za prawdziwą. Tym bardziej, że w księgach parafii św. Barbary, gdzie była ochrzczona, data narodzin zapisana została według aktu urodzenia, czyli 9 lipca. [3]

Jako kolejną ciekawostkę można przytoczyć niejasności dotyczące imienia poetki: w akcie urodzenia napisano Halina. Ksiądz chrzczący dziecko zakwestionował jednak to imię, jako nie figurujące w rejestrze świętych i zaproponował rodzinie podobne: Helena. Jednak w domu wszyscy zwracali się do niej Halina. Poetka oficjalnie zmieniła imię dopiero po powrocie ze Stanów w 1961 roku. [4]

Źródło horoskopu

W akcie urodzenia zapisana jest błędna data - 9 lipca. Przyjęliśmy, że godzina 3:00 jest poprawna. [5] Informację podał Mirosław Czylek.