Piwnik Jan

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 19:37, 30 sie 2014 autorstwa Kuba Ruszkowski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jan Piwnik (obrazek przedstawia pamiątkową tablicę)
Data urodzenia 31.08.1912, godz. 3:00
Miejscowość Janowice (50°51′N 21°15′E)
Strefa czasowa GMT + 1:24
Słońce 8° Panny
Księżyc 14° Barana
Ascendent 14° Lwa
Horoskop Jana Piwnika

Biografia

Porucznik Wojska Polskiego i aspirant Policji Państwowej, pośmiertnie awansowany do stopnia majora, a następnie do stopnia pułkownika (2012); legendarny dowódca partyzancki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie. W latach 1935-1939 służył w Policji Państwowej. W czasie drugiej wojny światowej uciekł w marcu 1940 r. z obozu internowania na Węgrzech, dostał się przez Jugosławię i Włochy do Francji, aby na jednym z ostatnich statków przedostać się do Wielkiej Brytanii.

Po ukończeniu 5 kursów zasadniczych: zaprawowego, badań psychotechnicznych, spadochronowego, walki konspiracyjnej i odprawowego zyskał status kandydata na cichociemnego. 20 marca 1941 został awansowany do stopnia porucznika. Nocą z 7 na 8 listopada został zrzucony do Polski. Powierzono mu koordynację wszystkich spraw związanych z przyjmowaniem kolejnych grup cichociemnych. 13 czerwca 1942 r. objął dowództwo II odcinka "Wachlarza" w Równem.

Jego oddział wsławił się uwolnieniem trzech żołnierzy Armii Krajowej. Za tę akcję J. Piwnik został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Następnie J. Piwnik zaczął starania o uzyskanie zezwolenia na sformowanie leśnego oddziału partyzanckiego, na co AK wyraziła zgodę. Podczas jednej z takich akcji, w czasie ataku na niemiecki punkt oporu, w dniu 16 marca 1944r Jan Piwnik poległ. Przed śmiercią miał wyszeptać do znajdującego się przy nim lekarza: Powiedz żonie i rodzicom, że ich bardzo kochałem, i że umieram jako Polak... I pozdrówcie Góry Świętokrzyskie...

Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Jarosław Gronert. Aktu urodzenia znajduje się w muzeum J. Piwnika w Janowicach.