Matysiakowie (słuchowisko)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 21:32, 22 kwi 2014 autorstwa Horosk0ppta (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane słuchowisko "Matysiakowie"
Data urodzenia 15.12.1956, godz. 20:35
Miejscowość Warszawa (52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT + 1
Słońce 24° Strzelca
Księżyc 28° Byka
Ascendent 25° Lwa
Horoskop pierwszej emisji Matysiaków

Opis

Cykliczne słuchowisko radiowe, serial radiowy, emitowany w weekendy na antenie Programu I Polskiego Radia. Jest to najstarsze i najdłużej kontynuowane słuchowisko w Polsce oraz najstarsze słuchowisko na świecie, emitowane nieprzerwanie od 57 lat. W początkowych latach emisji powieści słuchało 12 milionów osób, co było wówczas ewenementem w Europie. Wyprzedziła o prawie pół wieku popularne obecnie telenowele rodzinne.

Powieść jest tworzona w ultrarealistycznej konwencji nieruchomego mikrofonu umieszczonego na stałe w mieszkaniu fikcyjnej tytułowej rodziny na ul. Dobrej na warszawskim, śródmiejskim osiedlu Powiśle. Jej twórcą i głównym scenarzystą był zmarły w 2007 roku Jerzy Janicki, tam właśnie mieszkający. Nie podaje się nazwisk twórców i aktorów na antenie. Stałe role są zazwyczaj zabierane przez aktorów do grobu (chyba że znikają z innych powodów, na przykład kiedyś politycznych) i dużo rzadziej kontynuowane przez aktorów o podobnym tembrze głosu – można się doliczyć co najmniej sześciu "przejęć". Na "Matysiakach" wzorowały się powieści radiowe naszych najbliższych i dalszych sąsiadów: Słowaków, Czechów, Węgrów i Niemców. Przez 45 lat od momentu nadania pierwszego odcinka powieść lansowała i umacniała postawy patriotyczne, szacunek dla pracy, przyjaźń i dobroć ludzką, wartość rodziny, miłość do Warszawy. [1]

Losy rodziny Matysiaków przez cały okres nadawania audycji odtwarzało łącznie ponad 250 osób. Wśród nich m.in. Hanka Bielicka, Jerzy Bończak, Bożena Dykiel, Maciej Damięcki, Jan Englert, Stefan Friedmann, Krzysztof Kołbasiuk, Tomasz Knapik, Tadeusz Łomnicki, Zofia Merle, Bronisław Pawlik, Tadeusz Ross, Marek Siudym, Jarema Stępowski, Karol Strasburger, Roman Wilhelmi i Zbigniew Zapasiewicz. Matysiakowie otrzymali prawie 3 miliony listów i mnóstwo prezentów, w tym sprzętu AGD, które są rozdawane, np. do domów dziecka i organizacji dobroczynnych.


Kliknij, by zapoznać się z opisem zamieszczonym na Wikipedii.. O Matysiakach na stronie Polskiego Radia

Kluczowe wydarzenia

  • 15 kwietnia 2007 - zmarł Jerzy Janicki, animator i współtwórca powieści radiowej Matysiakowie [2]
  • 18 grudnia 2011 - Zarząd Polskiego Radia przyznał zespołowi autorów i realizatorów powieści – Dżennet Połtorzyckiej-Stampf'l, Januszowi Adamowi Dziewiątkowskiemu, Stanisławie Grotowskiej, Waldemarowi Modestowiczowi, Ewie Szałkowskiej i Marii Chludzińskiej – nagrodę Honorowy Złoty Mikrofon za „wybitne osiągnięcia artystyczne, wieloletni żywy kontakt ze słuchaczami, za inicjatywy uruchamiające ogromną aktywność społeczną”

Ciekawostki

Imieniem Matysiaków został nazwany istniejący od 1966 roku Dom pomocy społecznej (dom rencisty) przy ul. Arabskiej 3 na Saskiej Kępie, a także popularny w czasach PRL bar mleczny przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie. Dokładny adres lokalu Matysiaków to ul. Dobra 21 m. 6, 00-384 Warszawa. Nie istnieje on jednak w rzeczywistości: na ulicy Dobrej brak jest numerów nieparzystych 21, 23 i 25, a w miejscu gdzie mogłyby się one znajdować jest skrzyżowanie z ulicą Tamka.

Źródło horoskopu

"Ale Historia!" 49(99), dodatek do Gazety Wyborczej: 15.12.1956 r. - program 2 Polskiego Radia nadał tego dnia o godz. 20.35 pierwszy odcinek słuchowiska Matysiakowie.

Informację dostarczył Mirosław Czylek