Lista Macierewicza

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Lista Macierewicza
Data 28.05.1992, godz. 10:00
Miejscowość Warszawa
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 14° Bliźniąt
Księżyc 27° Raka
Ascendent 22° Lwa


Horoskop doręczenia Listy Macierewicza (1992)


Opis wydarzenia

Dwie listy przygotowane w MSW w związku z realizacją uchwały lustracyjnej Sejmu z 28 maja 1992 r. O godzinie 10:00 minister spraw wewnętrznych Antoni Macierewicz doręczył Konwentowi Seniorów Sejmu RP listę nazwisk 64 członków rządu (w tym: szefa doradców premiera, dwóch konstytucyjnych ministrów oraz 6 wiceministrów), posłów i senatorów (niemal ze wszystkich klubów sejmowych), którzy – wg zachowanych zapisów archiwalnych z czasów PRL – byli ewidencjonowani przez UB/SB jako ich tajni współpracownicy.

W związku ze sposobem wykonania uchwały lustracyjnej przez Antoniego Macierewicza prezydent Lech Wałęsa przesłał do Sejmu wniosek o natychmiastowe odwołanie premiera i rządu. Wieczorem Lech Wałęsa przybył do Sejmu. Wydarzenia z 4 i 5 czerwca 1992 roku nierozerwalnie związane z „listą Macierewicza” często określa się mianem nocy teczek. Jako obronę agentury przed ujawnieniem i jej ogromne wpływy w Polsce ukazuje je film Jacka Kurskiego pt. Nocna zmiana. Część publicystów mówi o „irytującej legendzie marnego rządu”.


Z szerszym omówieniem można zapoznać się na Wikipedii.

Ciekawostki

Prezydent, marszałek Sejmu, ministrowie oraz dziesiątki posłów i senatorów. Te osoby znalazły się na liście Macierewicza, która 25 lat temu wstrząsnęła Polską. Wywołała burzę, złamała niejedną karierę i podzieliła wielu dotychczasowych przyjaciół. Na długie lata ustawiła też ton debaty o lustracji w Polsce. [1] . To właśnie 4 czerwca 1992 r. zaczęła się w Polsce lustracja, ale i głęboki polityczny podział wokół personalnych rozliczeń z komunizmem. Ujawnienie listy Macierewicza przesądziło o upadku gabinetu Olszewskiego. Zbudowało też na prawicy mit tego rządu, obalonego przez spisek potężnych sił, wrogich lustracji.

Resort kierowany przez Antoniego Macierewicza realizował uchwałę Sejmu podjętą pod koniec maja na wniosek Janusza Korwin-Mikkego. Listy były tak naprawdę dwie — najważniejsze osoby w państwie dostały pierwszą, z dwoma tylko nazwiskami: prezydenta Lecha Wałęsy oraz marszałka Sejmu Wiesława Chrzanowskiego. Konwent Seniorów Sejmu dostał drugą listę — 64 posłów, senatorów oraz członków rządu, których nazwiska widniały w archiwach MSW.

Źródło horoskopu

Źródła historyczne, m.in. Wikipedia.