Krzycki Andrzej

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Andrzej Krzycki
Data urodzenia 07.07.1482, godz. 16:00
Miejscowość Krzycko Małe (51°53'N; 16°26'E)
Strefa czasowa LAT (GMT = 14:58)
Słońce 24° Raka
Księżyc 22° Barana
Ascendent 30° Skorpiona
Horoskop Andrzeja Krzyckiego


Biografia

Arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, sekretarz królowej Bony, polityk, mecenas sztuki, poeta staropolski piszący w języku łacińskim, humanista, sekretarz króla Zygmunta I Starego od 1516 roku.

Jego autorstwa są inskrypcje na tablicach i fryzie Kaplicy Zygmuntowskiej. Objął stanowisko biskupa przemyskiego (i mieszkał w pałacu biskupim w Krośnie), później płockiego, by wreszcie zostać arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem. Był wujem Biskupa Krakowskiego Andrzeja Zebrzydowskiego z Więcborka któremu sfinansował studia pomagając mu w karierze naukowej i biskupiej.

Andrzej Krzycki jest autorem najstarszego polskiego pisma polemicznego podejmującego walkę z reformacją Lutra pt. "Encomium Lutheri" (łac. "Pochwała Lutra"). Dzieło stara się ośmieszyć Lutra i postulaty reformacji, zarzuca reformatorom burzenie porządku społecznego i wzywa króla do walki z heretykami.


Z biografią można zapoznać się również na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • wiosna 1499 - podążył śladami swojego wuja Piotra Tomickiego do Bolonii we Włoszech. Przebywali tam w końcu XV wieku bracia Mikołaj i Andrzej Kopernikowie, późniejszy kasztelan radomski Paweł Szydłowiecki, Bernard Wapowski historyk i geograf, prałat krakowski Fabian Luzjański oraz wielu innych Polaków [1].
  • 18 czerwca 1507 - otrzymał nominację na kanclerza poznańskiego.
  • koniec czerwca 1523 - Andrzej Krzycki dostąpił znacznego awansu. Po nominacji biskupa przemyskiego Rafała Leszczyńskiego na biskupstwo płockie, przejął jego poprzednie stanowisko.
  • 10 maja 1537 - zmarł w Krakowie

Ciekawostki

Będąc kilkuletnim dzieckiem stracił matkę, niedługo potem zmarł mu ojciec. Wychowaniem chłopca zajął się jego starszy brat Mikołaj [2].

Erazm z Rotterdamu w swoim dziele z 1528 roku pt. "Ciceronianusie" wśród znamienitych twórców polskich wymienił Krzyckiego, którego uznał za ich księcia. Pisał o nim, że "z talentem układa wiersze", a "lepiej jeszcze włada prozą", który z "gruntownym wykształceniem" łączy swobodę i kunszt stylu wypowiedzi, a więc zalety najwyżej cenione przez renesansowych humanistów".

W Andrzeju Krzyckim objawiła się nowa gwiazda polskiej polityki: młody, zdolny sekretarz, perfekcyjnie mówiący i piszący po łacinie, wyborny znawca sztuki, muzyki, poeta, prawnik i co ważniejsze, niezwykle inteligentny i przebiegły, a więc niebezpieczny, dyplomata [3].

Źródło horoskopu

Opis biograficzny zawarty w książce Leszka Barszcza "Andrzej Krzycki: poeta, dyplomata, prymas", Gnieźnieńska Oficyna Wydawnicza TUM, 2005, s. 19.

Informację przekazał Mirosław Czylek.