Janiszewski Zygmunt

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Zygmunt Janiszewski
Data urodzenia 12.07.1888, godz. 07:30
Miejscowość Warszawa (52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT +1:24
Słońce 21° Raka
Księżyc 26° Lwa
Ascendent 27° Lwa
Horoskop Zygmunta Janiszewskiego

Biografia

Polski matematyk, organizator nauki, jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej. Studiował w Zurychu, Getyndze i Paryżu. Pracę doktorską pt. Sur les continus irréductibles entre deux points, której promotorem był Henri Lebesgue, obronił w 1911. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzili tacy matematycy jak Henri Poincaré i Maurice Fréchet. W 1913 opublikował fundamentalną pracę On cutting the plane by continua (O rozcinaniu płaszczyzny przez kontinua) z zakresu topologii płaszczyzny. Jest za jednego z twórców warszawskiej szkoły topologii.

Był założycielem czasopisma "Fundamenta Mathematicae" poświęconego wyłącznie teorii mnogości, topologii i teorii funkcji zmiennej rzeczywistej. Czasopismo to odegrało dużą rolę w rozwoju matematyki polskiej i światowej, będąc platformą współpracy międzynarodowej matematyków [1]. Imieniem Janiszewskiego nazwano jedną z nagród Polskiego Towarzystwa Matematycznego [2].


Kliknij, by zapoznać się z biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 1914 - wykładał w Uniwersytecie Lwowskim teorię funkcji analitycznych i "rachunek funkcyjny" aż do wybuchu I wojny światowej.
  • 3 stycznia 1920 - zmarł w wieku 31 lat na grypę, której pandemia w latach 1918–1920 znana jest potocznie jako hiszpanka. Odziedziczony majątek rodowy oraz część swoich dochodów przeznaczył na cele oświatowe i społeczne.

Ciekawostki

Podczas wojny schronił się w województwie radomskim, gdzie poświęcił się pracy oświatowej wśród bezdomnych dzieci [3].

Źródło horoskopu

Metryka urodzenia podana za pośrednictwem More Maiorum [4]. Informację uzyskał Piotr Piotrowski, przetłumaczył Wojciech Suchomski.