Ińskie Lato Filmowe: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 23: Linia 23:
  
 
Kliknij, by zapoznać się z szerszym opisem na [http://www.insko.pl/strony/menu/g/17.dhtml Oficjalnej ].
 
Kliknij, by zapoznać się z szerszym opisem na [http://www.insko.pl/strony/menu/g/17.dhtml Oficjalnej ].
 +
 +
== Kluczowe wydarzenia ==
 +
* lipiec/sierpień 1976 - nie było imprezy z akredytowanymi uczestnikami, seminariami i dyskusjami. Kino "Morena" w Ińsku wyświetlało jednak dla wczasowiczów i mieszkańców miasteczka komedie polskie i zagraniczne. Funkcjonowała również nazwa Ińskie Lato Filmowe, jednak bez stosownej liczby (IV - dop. red.).
 +
* 1 sierpnia 1997 - kryzys organizacyjny o podłożu polityczno - ekonomicznym. Przeprowadzka festiwalu do Nowogardu, z powodu narastającego konfliktu z władzami miasta. Od tego momentu, przez trzy lata będą się odbywały równoległe festiwale w Nowogardzie i Ińsku. W roku 1997 będą to: Ińskie Lato Filmowe (bez numeracji) w Ińsku + XXIV Studium Wiedzy o Filmie w Nowogardzie. W roku 1998 będą to: Ińskie Lato Filmowe (bez numeracji) w Ińsku + XXV Studium Wiedzy o Filmie w Nowogardzie, firmowane jako ... Szczecińskie Lato Filmowe. W roku 1999 wydarzyły się natomiast: XXVI Ińskie Lato Filmowe w Ińsku + Szczecińskie Lato Filmowe (XXVI Studium Wiedzy o Filmie), które również miało miejsce w Nowogardzie. Rok 1999 jest przełomowy w pokonaniu kryzysu, imprezę ponownie firmują organizacje z Ińska, oraz Szczecina (Dom Kultury "Kontrasty"). Dodatkowo miejsce ma I Festiwal Kina Ukraińskiego. Goście z Ukrainy będą się przewijali w czasie festiwalu, do momentu śmierci Dolanda Paszkiewicza.
 +
* 13 kwietnia 2003 - zmarł Doland Paszkiewicz. Był założycielem Dyskusyjnego Klubu Filmowego Studentów i Inteligencji "Kontrasty". Dzięki jego staraniom szczecińska publiczność przez lata mogła oglądać najlepsze filmy zarówno polskie jak i zagraniczne. Przed laty powołał do życia Ińskie Lato Filmowe. [http://radioszczecin.pl/1,2820,doland-paszkiewicz-nie-zyje]
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==

Wersja z 18:47, 19 lis 2013

Dane Ińskie Lato Filmowe
Data 05.08.1973, godz. 17:00
Miejscowość Ińsko(53°26′N 15°33′E)
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 14° Lwa
Księżyc 11° Skorpiona
Ascendent 25° Strzelca


Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku
Horoskop Ińskiego Lata Filmowego


Opis

Ińskie Lato Filmowe to jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca filmy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca zajmują obrazy komentujące w odważny sposób zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców.


Stałe miejsce w programie Ińskiego Lata Filmowego od lat zajmują pokazy najnowszych filmów polskich połączone ze spotkaniami z twórcami. Gośćmi uroczego Ińska byli m.in. Agnieszka Holland, Jerzy Kawalerowicz, Piotr Szulkin, Jan Jakub Kolski, Jan Kidawa-Błoński, Grzegorz Królikiewicz, Robert Gliński, Maciej Drygas, Jerzy Hoffman, Krzysztof Zanussi… (informacja z strony: Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe)


Kliknij, by zapoznać się z szerszym opisem na Oficjalnej .

Kluczowe wydarzenia

  • lipiec/sierpień 1976 - nie było imprezy z akredytowanymi uczestnikami, seminariami i dyskusjami. Kino "Morena" w Ińsku wyświetlało jednak dla wczasowiczów i mieszkańców miasteczka komedie polskie i zagraniczne. Funkcjonowała również nazwa Ińskie Lato Filmowe, jednak bez stosownej liczby (IV - dop. red.).
  • 1 sierpnia 1997 - kryzys organizacyjny o podłożu polityczno - ekonomicznym. Przeprowadzka festiwalu do Nowogardu, z powodu narastającego konfliktu z władzami miasta. Od tego momentu, przez trzy lata będą się odbywały równoległe festiwale w Nowogardzie i Ińsku. W roku 1997 będą to: Ińskie Lato Filmowe (bez numeracji) w Ińsku + XXIV Studium Wiedzy o Filmie w Nowogardzie. W roku 1998 będą to: Ińskie Lato Filmowe (bez numeracji) w Ińsku + XXV Studium Wiedzy o Filmie w Nowogardzie, firmowane jako ... Szczecińskie Lato Filmowe. W roku 1999 wydarzyły się natomiast: XXVI Ińskie Lato Filmowe w Ińsku + Szczecińskie Lato Filmowe (XXVI Studium Wiedzy o Filmie), które również miało miejsce w Nowogardzie. Rok 1999 jest przełomowy w pokonaniu kryzysu, imprezę ponownie firmują organizacje z Ińska, oraz Szczecina (Dom Kultury "Kontrasty"). Dodatkowo miejsce ma I Festiwal Kina Ukraińskiego. Goście z Ukrainy będą się przewijali w czasie festiwalu, do momentu śmierci Dolanda Paszkiewicza.
  • 13 kwietnia 2003 - zmarł Doland Paszkiewicz. Był założycielem Dyskusyjnego Klubu Filmowego Studentów i Inteligencji "Kontrasty". Dzięki jego staraniom szczecińska publiczność przez lata mogła oglądać najlepsze filmy zarówno polskie jak i zagraniczne. Przed laty powołał do życia Ińskie Lato Filmowe. [1]

Ciekawostki

W roku 2013 odbyła się gala jubileuszowa z okazji 40 rocznicy.

– Miałem wówczas 23 lata i byłem kierownikiem Gminnego Ośrodka Kultury – opowiada Kazimierz Dec. – Nasz festiwal zorganizowaliśmy z myślą o letnikach. Postawiliśmy wówczas na komedie. I tak było przez pierwsze trzy lata. Później rozszerzyliśmy repertuar o pozycje ambitne, trudniejsze. I to chwyciło. [2]

Wśród gości specjalnych jest m.in. wieloletni bywalec Ińska, znany satyryk i rysownik - Henryk Sawka. - Najbardziej urzekło mnie to, że spotkałem tutaj wszystkich tych, którzy przysłużyli się dla tego festiwalu - przyznawał. Do Ińska przyjechała m.in. żona nieżyjącego już współtwórcy festiwalu - Dolanda Paszkiewicza. - Nikt nie przypuszczał, że to przetrwa tyle lat. Ińsko to jedna z najstarszych tego typu imprez w kraju. To drugi festiwal filmowy w Polsce - mówiła Anna Paszkiewicz. za: Radio Szczecin

Źródło horoskopu

Bohdan Kowalski: "Ińskie Lato Filmowe". Plakat informujący o inauguracji ILF o godzinie 17:00 recitalem J.T.Stanisławskiego [3].

Informację dostarczył Mirosław Czylek.