Gombrowicz Witold: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 38: Linia 38:
  
 
== Źródło horoskopu ==
 
== Źródło horoskopu ==
"Pamiętnik teatralny: kwartalnik poświecony historii i krytyce teatru, Tom 54 . Witold Gombrowicz". Informację dostarczył [[Mirosław Czylek]]
+
Informacja na podstawie aktu urodzenia cytowanego w: "Pamiętnik teatralny: kwartalnik poświecony historii i krytyce teatru, Tom 54 . Witold Gombrowicz". Informację dostarczył [[Mirosław Czylek]]
  
 
[[Category:Pisarze]]
 
[[Category:Pisarze]]

Wersja z 16:33, 11 paź 2013

Dane Witold Gombrowicz
Data urodzenia 04.08.1904, godz. 18:00
Miejscowość Małoszyce (50°51′N 21°27′E)
Strefa czasowa GMT +1.24
Słońce 12° Lwa
Księżyc 14° Byka
Ascendent 12° Koziorożca
Horoskop Witolda Gombrowicza


Biografia

Powieściopisarz, nowelista i dramaturg. Przez wielu współczesnych uznany był już za życia lub pośmiertnie za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskiej literatury współczesnej. Opinie o wadze pisarstwa Gombrowicza były tym bardziej zaskakujące wśród współczesnych mu, iż jako człowiek znany był z megalomaństwa, złośliwości i bardzo krytycznych opinii o innych pisarzach. Znając tę cechę charakteru Gombrowicza, redaktorzy "Kultury" paryskiej, J. Giedroyc i K. Jeleński, wysłali mu pocztówkę gratulacyjną z pozdrowieniami od znanych francuskich arystokratów. Pocztówka i podpisy były oczywiście żartem, ale Gombrowicz przyjął to z najwyższą powagą.

Specyfiką twórczości Gombrowicza jest umiejętność widzenia człowieka w jego psychologicznym uwikłaniu w innych ludzi i spuściznę kultury, swoiste poczucie absurdu i obrazoburstwo dotykające przyjmowanych przez społeczeństwo tradycyjnych wartości. Gombrowicz, wykreowany przez krytyków na "mistrza zrywania masek", kamufluje i ukrywa się tym bardziej, im bliżej dochodzi do swego największego konfliktu wewnętrznego, którym jest własny homoerotyzm, a właściwie, zdaniem argentyńskich przyjaciół pisarza (Alejandro Russovich), biseksualizm. Gombrowicz przez całe życie starał się unikać jednoznacznego przyporządkowania określonej orientacji seksualnej, traktując sprawy seksu jako domenę społecznego przymusu.

Dwie powieści Gombrowicza zostały sfilmowane: Pornografię wyreżyserował Jan Jakub Kolski (film ukończono w 2003), a Ferdydurke Jerzy Skolimowski.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Strona poświęcona Gombrowiczowi, ze znakomitymi opisami i starannie ułożoną chronologią: http://www.gombrowicz.net/ .

Kluczowe wydarzenia

  • 4 października 1927 - uzyskuje dyplom prawnika
  • 25 lipca 1930 - zostaje mianowany aplikantem, a o rezygnacji z kariery prawniczej decyduje odrzucenie jego kandydatury do posady w sądzie w Radomiu z powodu poglądów politycznych (był stronnikiem Piłsudskiego, a sędziowie popierali endecję [1]
  • grudzień 1933 - śmierć ojca
  • październik 1937 - publikacja Ferdydurke
  • 29 lipca 1939 - zaproszony na rejs inauguracyjny transatlantyku Chrobry wyrusza do Argentyny. Dopływa do Buenos Aires na tydzień przed wybuchem drugiej wojny światowej. Podejmuje dramatyczną decyzję pozostania w Argentynie (powróci stamtąd dopiero w roku 1963, często żyjąc na granicy ubóstwa)
  • Grudzień 1947 - rozpoczyna prace jako urzędnik Banco Polaco w Buenos Aires, gdzie będzie pracował przez osiem lat.
  • 8 kwietnia 1963 - na pokładzie transatlantyka Federico Federico Costa Gombrowicz wyrusza do Europy.
  • 25 października 1964 - Witold Gombrowicz przeprowadza się do Vence, na południu Francji, gdzie będzie mieszkał razem z Ritą Labrosse, do śmierci w 1969 roku.
  • 1967 - Gombrowicz dostaje międzynarodową nagrodę księgarzy Formentor, która zaświadcza o jego rosnącej sławie.
  • grudzień 1968 - ślub z Ritą Labrosse, z którą żyje od pięciu lat.
  • 24 lipca 1969 - umiera na niewydolność oddechową u siebie w domu, w Vence.

Źródło horoskopu

Informacja na podstawie aktu urodzenia cytowanego w: "Pamiętnik teatralny: kwartalnik poświecony historii i krytyce teatru, Tom 54 . Witold Gombrowicz". Informację dostarczył Mirosław Czylek