Górka Łukasz II: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „{{Infobox-zdjecie | image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/60/Piecz%C4%99%C4%87_%C5%81ukasza_G%C3%B3rki.png | zrodlo = https://pl.wikipedia.org/wik...”)
 
 
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 13: Linia 13:
  
 
== Biografia ==
 
== Biografia ==
Kasztelan poznański, wojewoda poznański, biskup kujawski. Wychował go stryj – Uriel Górka. W 1499 został kasztelanem spicimirskim, od 1503 wspólnie z Andrzejem Szamotulskim, swoim teściem, nadzorował wielkopolską mennicę. W 1511 awansował na krzesło w senacie, otrzymując kasztelanię poznańską. W 1518 był w orszaku witającym Bonę Sforzę, a w 1519 stłumił opór poznańskich mieszczan wobec nowych rozporządzeń królewskich. W 1521 bronił na sejmiku w Środzie Wielkopolskiej prawa magnatów do wyznaczenia części posłów. Rok później wymógł na radzie miejskiej Poznania publiczne spalenie książek luterańskich. W 1534 cesarz nadał mu tytuł hrabiego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a w 1535 objął urząd wojewody poznańskiego, zrzekając się na rzecz syna Andrzeja starostwa generalnego. W grudniu zmarł dotychczasowy biskup kujawski; ku zaskoczeniu wszystkich (również papiestwa) w 1538 Górka złożył urzędy i uzyskał królewską nominację na to stanowisko. Latem, gdy doszła zgoda papieża Pawła III, przyjął w poznańskiej katedrze zarówno święcenia kapłańskie jak i sakrę biskupią.  
+
Kasztelan poznański, wojewoda poznański, biskup kujawski. Wychował go stryj – Uriel Górka. W 1499 został kasztelanem spicimirskim, od 1503 wspólnie z Andrzejem Szamotulskim, swoim teściem, nadzorował wielkopolską mennicę. W 1511 awansował na krzesło w senacie, otrzymując kasztelanię poznańską. W 1518 był w orszaku witającym [[Bona Sforza d’Aragona|Bonę Sforzę]], a w 1519 stłumił opór poznańskich mieszczan wobec nowych rozporządzeń królewskich. W 1521 bronił na sejmiku w Środzie Wielkopolskiej prawa magnatów do wyznaczenia części posłów. Rok później wymógł na radzie miejskiej Poznania publiczne spalenie książek luterańskich. W 1534 cesarz nadał mu tytuł hrabiego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a w 1535 objął urząd wojewody poznańskiego, zrzekając się na rzecz syna Andrzeja starostwa generalnego. W grudniu zmarł dotychczasowy biskup kujawski; ku zaskoczeniu wszystkich (również papiestwa) w 1538 Górka złożył urzędy i uzyskał królewską nominację na to stanowisko. Latem, gdy doszła zgoda papieża Pawła III, przyjął w poznańskiej katedrze zarówno święcenia kapłańskie jak i sakrę biskupią. W 1540 bezskutecznie ubiegał się o prymasowstwo.
  
  
Linia 22: Linia 22:
  
 
== Źródło horoskopu ==
 
== Źródło horoskopu ==
Profesor dr hab. Ewa Śnieżyńskiej-Stolot (''do uzupełnienia'').
+
Profesor dr hab. Ewa Śnieżyńska-Stolot (''do uzupełnienia'').
  
 
[[Category:Politycy]]
 
[[Category:Politycy]]
 
[[Category:Kapłani]]
 
[[Category:Kapłani]]
 +
[[Category:Długość życia: 60-70 lat]]
 +
[[Category:Liczba dzieci: 2-3]]
 
[[Category:Merkury na MC]]
 
[[Category:Merkury na MC]]
 
[[Category:Pluton na ASC]]
 
[[Category:Pluton na ASC]]
 +
[[Category:Faza Księżyca: III kwadra]]
 
[[Category:Słońce 20° Raka]]
 
[[Category:Słońce 20° Raka]]
 
[[Category:Księżyc 25° Wodnika]]
 
[[Category:Księżyc 25° Wodnika]]
 
[[Category:Ascendent w Wadze]]
 
[[Category:Ascendent w Wadze]]
 +
[[Category:Aspekty: koniunkcja Księżyc-Mars]]
 +
[[Category:Alfabetyczny zbiór danych]]

Aktualna wersja na dzień 11:50, 12 kwi 2017

Dane Łukasz II Górka
Data urodzenia 02.07.1482, godz. 11:02
Miejscowość Poznań (52°24′N 16°56′E)
Strefa czasowa 11:02 LAT = 9:58 GMT
Słońce 20° Raka
Księżyc 25° Wodnika
Ascendent 5° Wagi
Horoskop Łukasza Górki

Biografia

Kasztelan poznański, wojewoda poznański, biskup kujawski. Wychował go stryj – Uriel Górka. W 1499 został kasztelanem spicimirskim, od 1503 wspólnie z Andrzejem Szamotulskim, swoim teściem, nadzorował wielkopolską mennicę. W 1511 awansował na krzesło w senacie, otrzymując kasztelanię poznańską. W 1518 był w orszaku witającym Bonę Sforzę, a w 1519 stłumił opór poznańskich mieszczan wobec nowych rozporządzeń królewskich. W 1521 bronił na sejmiku w Środzie Wielkopolskiej prawa magnatów do wyznaczenia części posłów. Rok później wymógł na radzie miejskiej Poznania publiczne spalenie książek luterańskich. W 1534 cesarz nadał mu tytuł hrabiego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a w 1535 objął urząd wojewody poznańskiego, zrzekając się na rzecz syna Andrzeja starostwa generalnego. W grudniu zmarł dotychczasowy biskup kujawski; ku zaskoczeniu wszystkich (również papiestwa) w 1538 Górka złożył urzędy i uzyskał królewską nominację na to stanowisko. Latem, gdy doszła zgoda papieża Pawła III, przyjął w poznańskiej katedrze zarówno święcenia kapłańskie jak i sakrę biskupią. W 1540 bezskutecznie ubiegał się o prymasowstwo.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Ciekawostki

Za życia słynął z chciwości. Jego majątek obejmował miasta (odziedziczone): Bnin, Czempiń, Czerniejewo, Górkę (obecnie Miejska Górka), Koźmin, Kórnik i Sieraków oraz nadane przez króla: Wieleń i Wronki, a także pochodzące z posagu żony Katarzyny (jedynego dziecka i spadkobierczyni Andrzeja Szamotulskiego) Turobin (w ziemi chełmskiej) i połowa Szamotuł.

Źródło horoskopu

Profesor dr hab. Ewa Śnieżyńska-Stolot (do uzupełnienia).